Hosting

301 Redirect Nedir?

Redirect, Türkçe dilimizde (Yönlendirme) olarak yerini alır. Redirect ile ilgili konulara detaylı bir şekilde giriş yapmadan önce kendisiyle bağlantılı olan URL konusunu ele almakta fayda var. URL, Uniform Resource Loader olarak bilinen ve Türkçe karşılığı (Tek Tip Kaynak Düzenleyici) olan bir internet sitelerine erişim sağlamak amacıyla kullandığımız bir araçtır. Bütün internet sitelerinin kendilerine ait bir adresi bulunmaktadır ve dolayısıyla URL adresleri kullanmayan ziyaretçiler erişmek istedikleri internet sayfalarına ulaşamazlar.

Bazı internet sayfalarının URL adreslerine tıkladığınızda sizi kendisinden farklı veya kendisi ile bağlantılı olan farklı bir adrese yönlendirdiğini biliyoruz. Tam da bu noktada Redirect olarak bilinen yöntemin uygulandığını söylemek mümkün. Microsoft şirketi tarafından Windows için üretilmiş ve sürekli geliştirilen HTML dosya çeşitlerinden bir tanesi olan Redirect, az önce bahsettiğimiz bir internet sitesine erişim sağlamak isteyen bir kullanıcıyı doğrudan farklı bir internet sitesine yönlendirir. Bu yönlendirme işlemlerinin birçok çeşitleri vardır.


Redirect Çeşitleri Nelerdir?

Redirect çeşitlerine geçmeden önce bu otomatik yönlendirmeye sahip internet sitelerinin, sizleri istemediğiniz internet sayfalarına yönlendirebileceği durumlar da söz konusu olabilir. İnternet korsanlarının hakimiyetini ele aldığı ve oluşturduğu kötü amaçlı yazılımlar, tıklamış olduğunu web sayfası ile hiç ilgisi olmayan ve aynı zamanda güvenliğinizi tehlikeye atacak web sitelerinize doğrudan yönlendirilmenizi sağlayabilir. Bilgisayarınıza, verilerinize ve kişisel bilgilerinize erişim sağlama veya virüs bulaştırma ihtimali olan bu durumları önlemek amacıyla çeşitli antivirüs programlarını kullanmanız sizler için yeterli olacaktır.


301 Redirect : Bu bağlantı kalıcı yönlendirme olarak bilinmektedir. Eğer web sitenizin içeriğini değiştirmek istiyorsanız bu yöntemi kullanmak durumdasınız. UX temelli işletim sistemlerinde “htaccess” dosyasında yapacağınız güncellemeler eşliğinde sayfanıza ait bütün URL adreslerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

302 Found : Web sitenizde sürekli olarak değişiklikler yapıyorsanız, bu yönteme başvurmanız kaçınılmazdır. Eğer sitenizin geçici bir süreliğine kapalı kalması gerekiyorsa 302 Found yöntemine başvurabilir, ziyaretçi veya kullanıcılarınızın web sitenize erişim durumunda hata sayfaları ile karşılaşmasını engelleyebilirsiniz.

307 Redirect : 307 yönlendirmesi de 302 ile çok benzeyen ve oldukça kullanışlı bir yönlendirme yöntemidir.

Valid Oauth Redirect : İnternet kullanıcıların üyesi oldukları bir web sitenin şifresini üye oldukları başka bir site ile paylaşmadan önce yalnızca kişinin izin verdiği bilgilere diğer sitelerin ulaşmasını sağlayan platformdur.


Redirect HTM Hataları Neden Oluşur?

Windows, bahsettiğimiz bu Redirect dosyalarını doğru bir şekilde yükleyemediğinde veya mevcut dosyalara herhangi bir virüs bulaşması dahilinde HTM hataları ile karşılaşmak kaçınılmaz bir hale gelir.

Redirect HTM Hataları Aşağıdaki Gibidir :


Redirect.htm hatası
Redirect.htm eksik
Redirect.htm bulunamadı
Redirect.htm yüklenemedi
Redirect.htm dosyasını kaydetmede başarısız oldu
Çalışma Zamanı Hatası: Redirect.htm
Redirect.htm yüklerken hata

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu