Dijital PazarlamaE-ticaret

5 Adımda E-Ticaret Sitenizi Koruyun

E-Ticaret satışlarının her yıl düzenli olarak artması sebebiyle sahip olunan güvenlik önlemlerinin de bir o kadar artırılması gerektiğini bilmeliyiz. Son zamanlarda yapılan istatistiksel araştırmalarda, işletmelerin %60’a yakın bir oranla dolandırıcılık ve sahtecilik durumları ile karşı karşıya kaldığı gözlemlendi. Günümüzde illegal yapılanmalar tarafından çoğu şirketlerin mağdur edildiği ve büyük ölçüde maddi anlamda kayıplar verdiği bu tarzdaki durumlara maruz kalmamak için e-ticaret sistemimizin tam anlamıyla güvenlik önlemlerini almalı ve düzenli olarak kontrol etmeliyiz.

1-) Güvenli E-Ticaret Platformu Oluşturun

Bu nedenler doğrultusunda e-ticaret için öncelikli olarak sitenin güvenliği büyük önem arz eder. Bir e-ticaret sitesi için; mevcut çevrimiçi mağazası, kredi kartı ve kimlik bilgileri, müşteri adresleri ve kişisel bilgileri gibi birçok alanındaki verileri koruyacak özellikte olmakla birlikte üst düzey güvenlik önlemlerini alması gerekir. Aksi taktirde yaşanacak olan bir hadise işletmenin müşteri portföyünde düşüşe, satış ve pazarlama alanında gerilemesine ve aynı zamanda diğer satıcı ve kullanıcıların gözünde güvenlik hizmetinizin zayıflığı doğrultusunda kötü bir şirket imajı çizilmesine sebep olur.


2-) SSL Sertifikası Alın

Mevcut tarayıcınızı kullanarak herhangi bir internet adresine erişim yapmaya sağladığınızda, adres çubuğunuzda kilit simgesi gördüğünüzde bu sitenin SSL sertifikasına sahip olduğunun işaretidir. Google gibi hem arama motoru hem de Chrome olarak tarayıcı hizmeti veren şirketler artık SSL sertifikasına sahip olmayan bir internet adresine erişim sağlamaya çalıştığınızda “Güvenli Değil” uyarısını almamıza sebep oluyor. Dolayısıyla bir site ziyaretçisi sizin sayfanıza giriş yapmak istediğinde bu uyarı ile karşı karşıya kaldığında güvenlik sebebiyle giriş yapmak istemeyecektir.


3-) Yazılımlarınızı Sürekli Güncelleyin

Çoğu kullanıcı üzerinde yapılan anketler sonucunda yazılım ve eklentilerin güncel olup olmamasının kullanıcıları şüphe içinde bırakmadığı gözlemlenmiştir. Tam aksine söz konusu e-ticaret ise yazılım güncelleme işlemi büyük ölçüde öneme sahiptir. Çünkü eski ve güncel olmayan sürümler sanal korsanlara karşı açık olan güvenlik kaynaklarınızdır.


4-) Güçlü Parolalar ile Yüksek Güvenlik

Geçtiğimiz 2 yıl öncesine dönük yapılan araştırmalar sonucu, çoğu kullanıcının web sitesinin panel şifresi 123456789 veya buna benzer ritmik sayılardan oluşan şifreler olduğu gözlemlenmiştir. Bu tarz şifreler sanal korsanlar için ulaşılabilmesi en kolay ve güvenlik bakımından en korunaksız şifrelerdir.

Şifrelerin büyük ve küçük harf kombini, 12 karakterden kısa olmaması, birden fazla site için kullanılmaması, özel karakterler barındırması ve buna benzer şekildeki şifre belirleme seçenekleri, e-ticaret site sahibinin yüksek ölçekte güvenli bir ortamda bulunmasını sağlayacak önemli etkenlerden bir tanesi olacaktır.


5-) Sitenizi Yedeklemeyi İhmal Etmeyin

E-ticaret sitenizin barındırdığı bütün kodların, satış ve pazarlama durumundaki sizin için önemli olan verileri yedeklemeniz, karşılaşacağınız olası bir sorunda tekrar geri yüklemenizi ve çevrimiçi bir şekilde hiçbir zarar görmeden tekrar kullanmanıza fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu