Hosting

Bootstrap Nedir?

Bootstrap, açık kaynak kodlarına sahip olan Twitter’in geliştirdiği ücretsiz bir tasarım programıdır. Bootstrap kendi içerisinde masaüstü bilgisayarlar, laptoplar ve mobil telefonlar gibi birçok cihazlara uygun olarak tasarımlar barındırır. Günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz ve tüm tarayıcılarda sorunsuz olarak çalışır. Bootstrap, CSS (Cascading Style Sheets) olarak bilinen (Basamaklanmış Stil Katmanları) kodlarına sahiptir. Bunlar hazır kodlardır ve çalışabilmesi için herhangi bir teknik anlamda bilgi sahibi olmanızı gerektirmez.

Kendi sistemi içerisinde yol kılavuzlarından hazır tablolara kadar pek çok alanda işlemlerinizi yapabileceğiniz ve tasarımlar oluşturabileceğiniz bölümler mevcuttur. Kodların hazır bir şekilde yer aldığı bu sistemde çeşitli tasarımlar üretebilmeniz oldukça kolaydır. Mevcut sisteme dilediğiniz özellikleri elle girmeniz yeterli olacaktır.


Bootstrap Kullanın Arayüzlerinizi Geliştirin

CSS kodlarını yapıştırdığınız zaman istediğiniz özelliğe anında ulaşabileceğiniz Bootstrap uygulamasında tasarım konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmayan kullanıcıların zamandan tasarruf etmesi için büyük avantaj sağlar. Kullanacağınız web sayfanız HTML5 formatında olmalıdır ve CSS’leri sayfanıza eklemeniz gerekmektedir. Bootstrap tasarımlarında genişlik ve yükseklik anlamında birbirinden farklı 12 sütun yer almaktadır. Bu durum, bilgisayarların ve mobil cihazların görüntüleme biçiminin farklı olmasını sağlamaktadır.


Mobil Sitelerde Görüntüleme Sorunlarını Bitirin

Duyarlı tasarım formlarında Bootstrap sistemleri adeta devrim yaratmıştır diyebiliriz. Eskiden web siteleri yalnızca masaüstü bilgisayarlar için geliştirilmekteydi. Günümüzde ise her web sitesi mobil cihazlar için özel tasarımlar yapıyor. Ekran bozulmaları, yazı fonlarındaki sorunlar, tasarımlarınızın istediğiniz ölçekte görüntülenmemesi gibi sorunlar ziyaretçileriniz tarafından hoş karşılanmazlar ve bu durum site trafiğinizin düşmesine sebep olur. Tam bu konuda Bootstrap meydana gelebilecek bütün görüntüleme ve tasarım sorunlarına takılmadan kolaylıkla web sitenizi yönetmenizde en etkili araç olarak size hizmet verecektir.


Bootstrap’ın Avantajları Nelerdir?

Kullanımı oldukça kolaydır ve önemli grid sistemine sahiptir.
HTML öğelerini ile ilgili temel anlamda tasarımlar barındırır.
Mevcut bileşenleri geniştir ve JavaScript eklentilerine sahiptir.
Tasarımlarınızı özelleştirmek ve şekillendirmek için yeterlidir.
Mobil uyumlu web sayfaları geliştirmenizde oldukça donanımlıdır.
Tarayıcılar arasındaki tutarsızlık sorunlarının çözümünde etkilidir.
Chrome, Firefox, Explorer gibi tarayıcılarda aynı görüntüyü almanızı sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu