Sunucu

Big Blue Button Nedir?

Günümüzde online eğitim sistemine geçilmesinden bu yana birçok yeni internet araçları ve çeşitli eğitim platformları ile karşılaştık. Dolayısıyla online eğitim ile ilgili olarak da birçok yazılımın geliştirildiğini söylemek mümkün. Big Blue Button uygulaması da bu yazılımlardan bir tanesi. Açık kaynak kodlarına sahip bir yazılım olan Big Blue Button, online eğitim hizmeti veren çeşitli kişiler ve kurumlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Big Blue Button, Zoom’da olduğu gibi video konferans sistemi olarak kullanıcılarına hizmet verir. Açık kaynak kodlarına sahip olması dolayısıyla da ücretsiz olan bu yazılım, aynı alanda hizmet veren diğer ücretli yazılımları da gerisinde bırakmıştır. Açık kaynak kodlarına sahip olmasından dolayı sitesinden indirildikten sonra kullanıma hazır hale gelen bu yazılım, bir sunucuya kurulduktan sonra o sunucu üzerinden çalışır.


Big Blue Button Nasıl Çalışır?

İnternetten Big Blue Button’un kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra, entegre etmeniz gereken sisteme uygun bir biçimde yüklenmek zorundadır. LMS (Learning Management System) olan ve Türkçe olarak “Eğitim Yönetim Sistemi” olarak bilinen sistemleri bünyesinde barındıran Big Blue Button aynı zamanda canlı dersler, ekran paylaşımı, video-konferans, webinar ve sınıf oluşturma gibi avantajlı özellikleri de sahiptir.


Big Blue Button’un Özellikleri Nelerdir?

1-) Genel Sohbet : Etkileşimli video ve konferans sisteminin genel sohbet bölümüdür.
2-) Paylaşılan Notlar : Öğrencileriniz ile ilgili paylaşabileceğiniz ders notlarının bölümüdür.
3-) Kullanıcılar : Derste bulunan kullanıcıların görüntülendiği bölümdür.
4-) Ders Ekranı : Öğrencilerinize ders anlattığınız ve akıllı beyaz tahtanın kullanıldığı bölümdür.
5-) Ders Adı ve Süresi : Mevcut dersin adını ve ders süresinin gösterildiği bölümdür.
6-) Ders Araçları : Whiteboard (Beyaz Tahta), kalem, metin vb. ders araçların olduğu bölümdür.
7-) Eylemler : Çeşitli konularda anket başlatma, sunum veya görsel içerik yükleme bölümüdür.


Big Blue Button LMS ile Uyumludur

Açık kaynak kodlarına sahip olmasından ötürü sürekli olarak geliştirilmeye ve farklı sistemlerle uyumlu olarak çalışabilecek seviyede yapılandırılmaktadır. Eğitim alanlarına hizmet vermeye odaklı bir yazılım olduğundan birçok eğitim yönetim sistemleriyle (LMS) uyumlu halde çalışırlar. Fakat çeşitli durumlar neticesinde eğitim yönetim sistemleriyle (LMS) uyumlu halde çalışabilmesi amacıyla bazı özel kurumların yapılması gerebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu