Sunucu

CDN Nedir?

Türkçe karşılığı “İçerik Dağıtım Ağı” olan (Concent Delivery Network) dediğimiz CDN, herhangi bir web sitesini ziyaret amaçlı erişim sağlamak isteyen kullanıcıların coğrafi olarak kendilerine en yakın yerde konumlandırılmış sunuculara yönlendirerek bu sunucular üzerinden hizmet almasını sağlar.

CDN, bulunduğu web sitesi üzerindeki arayüzü, görselleri, videoları, yazılı metinleri gibi birçok içeriği bünyesinde stabil bir şekilde barındırır ve optimizasyon edilmesini sağlar. Bu hizmetin öncelikli amacı, kullanıcıların ulaşmak istediği web sitelerine kesintisiz bir hizmet ile daha hızlı bir sürede erişim sağlamasıdır.


CDN Nasıl Çalışır?

Genel anlamda web siteleri içinde bulundukları ülkenin belirlenmiş konumunda tek bir sunucuyu kullanarak yayın yapma imkanı sağlarlar. Fakat global anlamda kullanıcılara hitap eden web siteleri veya blog sayfalarının mutlaka içerik dağıtım ağı hizmeti alması gerekir. Çünkü başka ülkelerden erişim sağlanan bir web sitesi CDN hizmetine sahip olursa, o sitenin mevcut içeriklerindeki yükleme hızında artış sağlanmış olur.

Buna bir örnek verecek olursak; Çin’de yaşayan bir insan sizin web sitenize ulaşım sağlamak istiyor ama sizin sunucunuz Türkiye’de yer alıyor. Bu durumda sizin web sitenizin hızı düşmüş olacak ve sayfanıza ulaşım sağlamak isteyen kullanıcı tarafından sitenizin içerikleri geç yüklendiğinden oldukça yavaş açılacaktır. Fakat CDN hizmetinden yararlanmanız durumunda Çin’de yaşayan bir ziyaretçiniz size erişim sağlamak istediğinde Pekin’den veya İngiltere’den size erişim sağlamak isteyen bir ziyaretçinize ise Londra’dan içerikleriniz iletilir.


CDN Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

CDN’nin sunduğu optimize ve lokasyon hizmeti sayesinde web sitenizin hızını zirveye çıkarın.
Hızınızın ve erişiminizin artması dolayısıyla çeşitli arama motorlarında sitenizi daha üst sıralara çıkarın.
Aynı hizmete sahip ve yüksek trafik alan ticari odaklı web siteleri ile rekabetinizi artırın.
Farklı özelliklere sahip güvenlik seçenekleriyle çeşitli spam veya benzeri saldırılardan korunun.
Web sitenizin veri işlemesi sebebiyle sunucuya bağlı gecikme oranlarınızı düşürün.

Hangi Siteler CDN Kullanmalı?

Hedef kitlesi olarak farklı coğrafi bölgede yüksek ziyaretçi oranları olan sitelerin,
Birden fazla medya içeriğine sahip olan video ve görsel anlamda zengin olan sitelerin,
Farklı lokasyonlarda bulunan ve sürekli yoğun trafik yaşayan sitelerin CDN kullanması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu