Sunucu

Cloud Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloud Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloud sunucu, büyük web siteleri, firmalar veya şirketler için, maliyeti düşürme odaklı bir depolama alanı olmaktadır. Herkes tarafından oldukça yaygın bir kullanımı vardır. Yıllardır, depolama, saklama veya bir siteye bir şeyler eklemek büyük bir sıkıntı olmuştur. Böyle olunca da Cloud sunucu ortaya çıkmıştır. Genellikle, yüksek kapasiteli firmalar bu sanal sunucuyu tercih etmektedir, fakat bunun yanı sıra, bulut sunucu bireysel kullanıcılarına da hizmet vermektedir ve kullanımı oldukça yaygındır. Bulut sunucusu son 10 yılda büyük değişimler göstermektedir. Hem büyük kapasiteli şirketler için hem de bireysel kullanıcılar için gerçekten kullanışlı, konforlu ve kaliteli bir sunucu hizmetidir. Ayrıca hızlı ve güvenli bir hizmet sağlamaktadır.

Cloud Sunucu Nedir?

Cloud sunucu, genelde büyük kapasiteli kurumsal şirketlerin kullandığı bir sanal sunucu hizmetidir. Bireysel kullanıcılar da Cloud sunucuyu çok kullanmaktadırlar. Herkes için bir vazgeçilmezdir. İnternet üzerinde yapılan her hareket, sanal şekilde gerçekleştiriliyor gibi görünmektedir fakat aslında, fiziksel bir yer kaplamaktadır. Yapılan her hareketin fiziksel bir yer kaplaması durumu ise, maliyeti artırmaktadır. Bulut sunucu sistemlerinde genel olarak, maliyeti artıran faktörlerin ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Sadece maliyet olarak değil hız ve güvenlik olarak da en kaliteli ve en verimli hizmete ulaşmayı hedeflemektedir. Bulut sunucular taşınabilir ve pratik olmaktadırlar. Bu özelliği sebebiyle de çok tercih edilmektedir. Bulut sunucu sistemleri, ne kadar yakın noktaya kurulur ise, o kadar hızlı bağlantılar elde edilebilir. Böylece, yüksek kapasiteli şirketler de bireysel kullanıcılar da oldukça memnun kalırlar. Fiziksel depolama alanının onarımı ve bakımı için ise fiziksel bireylere ihtiyaç yoktur.

Cloud Sunucu Ne İşe Yarar?

Cloud sunucu ile kontrollü bir şekilde kendi alanınızı yönetebilirsiniz. Gerekli olduğu zaman, ihtiyacınız olan depolama alanı sanal bir şekilde sağlanmaktadır. Eğer fazla depolama alanını kullanmıyorsanız, maliyeti düşürmek adına alanınızdan biraz kısılabilir. Böylece, her zaman ihtiyacınız olduğu kadar alan kullanırsınız. Bulut sunucu sisteminin çok fazla yasal yükümlülükleri yoktur. Bireysel bir kullanıcı veya herhangi bir şirket, başka ülkelerde de bulut sunucu sistemini kullanabilmektedir. Yasal prosedürleri yoktur. Bulut kullanıcı sanal şifre ile açılıp kapanabilir. Böylece daha güvenli bir sistem olmaktadır. Böyle özellikleri sebebiyle, Cloud sunucu artık herkes için olmazsa olmaz haline gelmiştir.

Cloud Sunucu Nasıl Kurulur?

Cloud sunucular (bulut sunucuları) 4 ayrı ana bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler, CPU, RAM, disk ve trafik olmaktadır. Cloud sunucular ancak bu 4 bileşen olduğunda kurulabilmektedir. Dünyanın farklı bölgelerindeki veri merkezlerinde yer almaktadırlar. Bulut sunucular, birden fazla kullanıcının sunucuyu istediği yerden ve istediği zamanda kullanabilmesini sağlamaktadır. Cloud sunucular üzerinden yapılacak işlemlerde, sanal sunucuların İnternet sitelerinin en güvenilir şekilde korunmasını sağlayabilecek hizmetleri de mevcuttur. Kesintisiz çalışabilmekte olan İnternet siteleri, cloud sunucularında barındırıldığı zaman, kullanıcılara kesintisiz ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmektedir. Böylece, bulut sunucular işlerinizi asla aksatmaz veya yarıda bırakmaz. Cloud sunucuların popülerliği gün geçtikçe artmaktadır, çünkü işlevsel özelliklere sahiptir. Cloud sunucular, web sitelerini ve alan adlarını barındırırlar. Aynı zamanda, bulut sunucular veri tabanlarının yönetilmesi için de kullanılmaktadır.

Yoğun olan kaynak yükleri için kapalı sunucu kaynakları kullanılmaktadır, çünkü yoğun kaynak yükleri yönetilmelidir ve ölçeklendirilmesi gerekmektedir. Cloud sunucular, bireysel veya kurumsal olan her türlü İnternet sitelerinin faydalanabileceği bir hizmettir. Cloud sunucularının kontrol panelleri bulunmaktadır. Bu paneller site yönetimini sağlamaktadır. Aynı zamanda, İnternet sitesi harici barındırma maliyetinin optimum düzeyde tutmaktadır. Bu özellik, cloud sunucunun en popüler özelliklerinden birisidir. Cloud sunucular, birden fazla sunucu üzerinden çalışmaktadırlar. Çalıştıkları sunucular, belirli görevleri otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Cloud sunucular kesintisiz bir hizmet sağlamaktadırlar.

Herhangi bir arıza olursa, yedekleme işlemi devreye girmektedir. Böylelikle, kurumsal firmaların veya bireysel kullanıcıların prestijleri zedelenmez. Aynı kalite hızlı bir şekilde devam eder. Cloud sunucular, avantajlı maliyetler sunmaktadır. İnternet sitenizdeki ziyaretçilerin trafiğine göre kullanılan CPU kaynak tüketimi kadar ödeme yapabilirsiniz. Sanal sunucunun donanımında herhangi bir arıza oluşursa, diğer yüzlerce farklı sunuculardan birisinden yararlanabilirsiniz. Bulut sunucuları veri merkezlerinde depolanmaktadır. Bu veri merkezleri üst düzey bir güvenliğe sahiptir.

Yetkisi olmayan kişiler, asla sunuculara ulaşamazlar. Bu bölge kimlik tarayıcıları ve güvenlik kameraları ile güven altında tutulmaktadır. Son olarak Cloud sunucuların bir diğer güzel avantajı ise, yüksek ziyaretçi trafiğine karşı etkili çözümler sunmasıdır. İnternet sitenizde, yüksek ziyaretçi trafiği olduğunda, sanal sunucu hizmetlerinde pasif durumda olan ek kaynakları kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, bulut sunucularının veritabanı yönetim özelliği ile etki alanlarınızı verimli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Cloud Sunucu Fiyatları

Cloud sunucu satın alırken maliyeti de oldukça önemlidir. Herhangi bir firma, kurum veya bireysel kullanıcı uygun fiyata verimli bir hizmet almak istemektedir. Fakat, bazı İnternet siteleri herkesin vazgeçilmezi diye oldukça yüksek fiyatlar koymaktadırlar. Hem ekonomik hem verimli ve hızlı hem de kaliteli bir bulut sunucusu satın almak istiyorsanız bizim İnternet sitemiz Skyvds.com’u mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sizler için en uygun sanal sunucular burada bulunmaktadır. Güvenilir ve ulaşılır bir firmayız.

Aynı zamanda, çok tercih edilen bir firmayız ve belli bir kitlemiz var. Oldukça ilgili, yetkili ve tecrübeli personellerimiz size istediğiniz her konuda dilediğiniz zaman yardımcı olabilirler. Fiyatlarımız CPU ve RAM miktarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; 1 CPU, 1 GB RAM ve 25 GB disk alanı olan sunucu aylık 19,99 TL olmaktadır. Fakat, 2 CPU, 2 GB RAM ve 35 GB disk alanı olan sunucular aylık 34,99 TL olmaktadır. Fiyatlarımız diğer firmalara göre oldukça ekonomiktir. Bilindiği üzere en önemli şey, güvendir, kalitedir ve alınan verimdir. Hiçbir tereddüt etmeden bizi tercih edebilirsiniz.

Cloud Sunucu ile Web Hosting Arasındaki Farklar

Günümüzde, web sitesi barındırmak adına, pek çok web hosting hizmetleri de bulunmaktadır. Fakat bir tarafta da oldukça popüler ve kullanışlı bulut sunucuları vardır. Bulut sunucuları ve web hosting arasındaki farklar herkes tarafından çok merak edilmektedir. Tabii ki aralarında bazı farklar mevcuttur. Bulut sunucular, web hostingin kullandığı yerel disk kullanmamaktadır. Bu nedenle, veri kaybı olasılığı neredeyse sıfırdır. Web hostinglere göre, ilk yatırım maliyeti daha düşüktür. Aynı zamanda, kurulumu çok daha hızlıdır ve sipariş bekleme süresi yoktur. Bulut sunucular oldukça esnektirler. İşlemci, RAM, disk gibi kaynaklara ihtiyaç olduğu zaman hızlı bir şekilde artırılabilmektedir.

Bulut sunucular, olası sorunlarda veri güvenliğini sağlam bir şekilde sağlamaktadır. Bulut sunucular daha hızlıdır. Cloud sunucuların daha güçlü ve verimli sunucuları vardır. Aynı zamanda cloud sunucular ile daha büyük, daha detaylı web siteleri veya projeler barındırılır. Web hosting de avantajlıdır fakat zaman zaman bazı sorunlar olunca veri kaybı riski vardır. Her ne kadar sınırsız hosting paketleri bulunsa da, cloud sunucuları her zaman, her hizmetiyle daha sınırsızdır. Aynı zamanda, daha kalitelidir ve daha güvenilirdir. İstediğiniz sunucuyu elde etmek için ise İnternet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu