İpuçları

Cloudflare nasıl kurulur? – Cloudflare Rehberi

Cloudflare Nasıl Kurulur?

Cloudflare programını kurmadan önce üye olmanız gerekmektedir. Cloudflare’in web sitesinden kolaylıkla üye olabilirsiniz. Üye olma işleminin ardından tekrar oturum açmanızı isteyecek. Kayıt olurken girdiğiniz giriş bilgilerinizi tekrar girerek oturum açabilirsiniz. Daha sonra takip eden şu işlemleri izlemeniz gerekmektedir.

  • Cloudflare programının ekranına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan panel üzerinden “+Addsite” butonuna tıklayınız. Tıklamanızın ardından Cloudflare sizi “Add Websites” sayfasına yönlendirecektir. Buraya Cloudflare’i kullanmak istediğiniz sitenizi URL formatında girmeniz gerekmektedir. Sitenizin URL’sini girdikten sonra “Begin Scan” butonuna tıklayınız. Cloudflare sitenizin DNS sunucularına ve izin verilen dosyalara erişim sağlamak için kısa süreli bir tarama işlemi gerçekleştirecektir.
  • Tarama işlemi bittikten sonra “Continue Setup” yazan butona tıklayınız. A, AAAA, TXT, MX, SPF ve CNAME kayıtları, Cloudflare sistemi ile kontrol edilebilir. Bu formu kullanarak daha fazla kayıt ekleyebilirsiniz. Cloudflare’ı aktif ve pasif hale getirmek için yine bu kayıtların yanında bulunan bulutlara basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cloudflare’e başlamadan önce bir kere daha sunucularınızı kontrol etmenizi isteyecektir. Kontrollerinizi yapıp gönül rahatlığı ile ilerleyebilirsiniz. Verileriniz zaten otomatik olarak sunucunuzdan gelmektedir fakat yine de bir göz gezdirmeniz herhangi bir olası hata problemini ortadan kaldıracaktır.
  • Devam ettiğinizde Cloudflare ödeme planları karşınıza gelecek. Yukarıda özellikleri verilen Free Website, Pro Website, Business Website ve Enterprice Website, hangi yazılımı tercih edecekseniz burada ödeme planlarında tercih etmeniz gerekmektedir. Free Website ödeme planını seçtiğiniz takdirde DNS ayarlarını gerçekleştirdikten sonra edineceğiniz uygulamalar ve panelinizi şu şekilde kullanacaksınız;

1) Cloudflare Speed

Sitenizin performans ayarlarınızı yöneteceğiniz kısım burası oluyor. Aslında tüm iş burada bitiyor sayılır, neticesinde performans ayarları dışındaki içerikler manuel olarak da gerçekleştirebileceğiniz içerikler.

2) Auto Minify

Web sitenizdeki kaynak kodun dosya boyutunu azaltmak için bu bölümü kullanabilirsiniz. JavaScript, CSS ve HTML kutucuklarını işaretlemeniz sizin için gerekli sıkıştırmayı yaparak, hatırı sayılır düzeyde sitenizi hızlandıracaktır.

3) Railgun

Dinamik içeriğin yayınlanmasını buradan hızlandırabilirsiniz.

4) Enable Accelerated Mobile Links

AMP kullanıyorsanız eğer, ‘Hızlandırılmış Mobil Bağlantılar’ı etkinleştirin. AMP kullanımı web sitenizin mobil cihazlar üzerinden kullanımını rahatlıkla en az 3 kat daha hızlı hale getirecektir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi alanınızın tamamı için geçerlidir. Alternatif olarak, açılır menü üzerinden tüm alt alanların için etkinleştirebilirsiniz.

5) Brotli

Brotli sıkıştırmasını uygulayarak da yine, ziyaretçinizin HTTPS trafiğini ve sayfa yükleme sürelerini hızlandırabilirsiniz.

6) Mirage

Ağ bağlantılarının yavaş olduğu mobil cihazlarda resim içeren sayfalarınızın yüklenme süresini arttırabilirsiniz. (Ücretli plan seçeneğidir)

7) Rocket Loader

JavaScript yazılımını kullanan veya içeren sayfaların yüklenme hızını kolaylıkla arttırabilirsiniz.

8) Mobile Redirect

Mobil cihaz ile sitenize giriş yapmaya çalışan kullanıcıları, yalnızca mobil cihazlar için tasarlayacağınız, optimize edilmiş bir siteye gönderebilirsiniz. Böylelikle mobil cihaz kullanıcıları da sitenize kolaylıkla erişim sağlayabilecektir.

9) Prefetching URL’s From HTTP Headers

Cloudflare, ön ekleme HTTP üst bilgisinde bulunan URL’lerin tamamını önünüze getirir.

Yukarıdaki işlemlerinizi gerçekleştirirken alacağınız ‘Nameserver değiştirme işleminiz tamamlandı’ ve yeşil tik işlemi başarıyla gerçekleştirdiğinizi göstermektedir. Az önce bahsettiğim ve uygulamalardan da anlaşılabileceği üzere Free Website ödeme planı ücretsiz olup, ihtiyacınız olan bütün içeriğe sahiptir. Eğer daha fazlasına ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız diğer 3 ödeme planından birini, ek özellikler ile birlikte tercih edebilirsiniz.

Cloudflare DNS Ayarları

Cloudflare kurulumunda ödeme planlarına geldikten sonra, ödeme seçeneğinizi işaretlemenin ardından DNS ayarları karşınıza gelecek. DNS ayarlarınızı, hiçbir maddeyi atlamadan aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz;

  • İlk olarak ‘DNS Yönet’e tıklayın.
  • Cloudflare’in sizlere vermiş olduğu nameserverları sıra ile yer değiştirin.
  • Yeni nameserver tipini seçin.
  • Varsayılan çubuğa tıklayıp, özel butonunu seçin.
  • Daha sonrasında ‘Kaydet’ butonuna basın.
  • Nameserver tipini seçin ve tekrardan Cloudflare kullanım paneline dönün. Sunucuları değiştirme işlemini tamamladıktan sonra ‘Continue’yi işaretleyin. Bu aşamadan sonra kontrol süreci olacağı için bir süre bekleyeceksinizdir ancak sonrasında işleminiz tamamlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu