İpuçları

Cloudflare nedir? Ne işe yarar?

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir içerik dağıtım ağı olan Cloudflare, DDoS koruması, internet güvenliği ve alan adı sunucusu hizmetleri gibi birçok hizmet sağlayan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket. Merkezi San Francisco’da bulunan Cloudflare’in hizmetleri ters vekil sunucusu mantığıyla çalışarak, ziyaretçi ile barındırma hizmetleri arasında yer alır. Vekil sunucu, internete erişim sırasında kullanılan ara sunucuya verilen isimdir.

Örneğin bir ağ sayfasına erişim esnasında güncel olarak kullandığınız tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfaya ulaşmak istediğini söyler. Vekil sunucu gerekli ise o ağa bağlanır, içeriği alır ve tarayıcıya gönderir. Ters vekil sunucusu ise bilgisayar ağlarında bir veya birden fazla sunucudan istemci adına kaynakları alan bir vekil sunucu türüdür.

Cloudflare Nedir?

Cloudflare, DNS yönetiminizi kolaylaştırmayı amaçlayan ve CDN hizmeti ile birlikte belirli bir seviyede güvenlik hizmeti sunan bir bulut servisidir. Cloudflare’in amacı internetinizi tam olarak güvenli bir şekilde dolaşabilmenizi sağlamakla beraber, internet güvenliğinizi kendinizin kontrol etmenizi sağlamaktadır. Cloudflare güvenlik açısından fayda sağladığı kadar internetinizin hızı açısından da yarar sağlamaktadır. Cloudflare basit olarak söylemek gerekirse proxy hizmetlerini kurumsallaştırıp hizmet veren bir şirkettir.

Oluşturulma ve çalışma mantığı olarak herhangi bir proxy servisine benzeyen bu sistem sitenize giriş yapmak isteyen tüm ziyaretçileri önce güvenlik kontrolüne tabi tutuyor, sonra cache var mı diye kontrol ediyor ve buna göre işlem gerçekleştiriyor. Eğer Cloudflare ziyaretçinin herhangi bir sorun teşkil ettiğini düşünürse, kişi sunucunuza yansıtılmıyor. Bu da basit olarak söylemek gerekirse bazı saldırıların gerçekleşmesini önlüyor.

Aynı zamanda Cloudflare kullanım paneline girip istediğiniz IP, ülke veya kişiyi engelleyip, o IP adresinin, kişinin, hatta ülke kullanıcılarının ağınıza katılmasına izin vermeyebilirsiniz. Tüm yazılım programları ile yazılmış bu sistem, günümüzde pek çok kullanıcı tarafından kullanılmakta.

Bunlarla kalmayıp, önbellek (cache) tutarak site ziyaretlerinizde daha az sorgu yapılmasını ve dosya indirilmesini sağlar. Bu sayede internet bağlantınızdan tasarruf edebilir ve daha az trafik yaşanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yine cache özelliği ile sayfa üzerinde yaptığınız hareketlerin hızını %30 civarında arttıracaktır.

Cloudflare Ücretli midir?

Cloudflare’in hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Fakat her gün ddos saldırısı, sql veya spam gibi saldırılar altında değilseniz ücretsiz versiyonu internetinizi düzene sokmak ve güvende tutmak için yeter de artar. Ücretsiz olmasından dolayı Cloudflare’i tüm site sahipleri kullanabilir.

Cloudflare üzerinde aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kaç kullanıcının bot, kaç kullanıcının gerçek kişi olduğunu görebilir, dilerseniz bunları engelleyebilir veya hücreye alabilirsiniz. Ücretsiz Cloudflare ile size sağladığı güvenlikle beraber kullanım paneli üzerinden tüm bu durumları değerlendirebilir ve kullanıcı engelleme işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıdaki listede tüm Cloudflare ürünlerinin içerdiği ekstra özellikler ve tümünün barındırdığı uygulamaları görebilirsiniz.

  • Free Website Özellikleri

1) Temel Güvenlik Koruması

2) Hızlı Web Sitesi Performansı

3) SSL (Sınırlı Tarayıcılar)

4) Her zaman çevrimiçi

  • Pro Website Özellikleri

1) Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)

2) Resim ve Mobil Optimizasyon

3) SSL (Tüm Tarayıcılar)

4) Özelleştirilebilir Hata Sayfaları

  • Business Website Özellikleri

1) % 100 Uptime Garanti

2) Gelişmiş DDoS Güvenliği

3) Railgun Web Optimizasyonu

4) SSL Özel Sertifikaları

  • Enterprice Website Özellikleri

1) Günlük Erişimi

2) Hesap Yöneticisi

3) 7 gün ve 24 saat telefon desteği, size özel atanmış 1 adet mühendis.

4) Çoklu Kullanıcı Erişimi

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu