Hosting

CMS Nedir?

CMS (Content Management System) Türkçe dildeki karşılığı (İçerik Yönetim Sistemi) olarak yerini almaktadır. Genel anlamda CMS, web sitenizi oluşturmanıza ve yönetmenize olanak sağlayan yazılımların genel adıdır. Bu sistem olmadan web sitelerinizin kurulumunu ve yönetimini yapmanız elbette mümkündür ama bunun için HTML eşliğinde hazırlamış olduğunuz dosyalarınızı sunucuya yüklemeniz gereklidir. Fakat içerik yönetim sisteminin kullanımı, HTML ile içerikler oluşturmaktan çok daha kolay olduğundan çok daha kullanışlıdır.

CMS‘ler genel anlamda web sitelerinin içerik yönetimi anlamında kullanılsa bile çeşitli kurumsal firma veya şirketlerin belge yönetimi, erişim ve arşivleme gibi alanlarda da kullanımı yaygındır. Mevcut bir içerik yönetim sistemi ile blog sayfaları, online satış siteleri, üyelik sistemi ile çalışan web siteleri gibi alanlarda yeni içerikler ekleyebilir ve yayınlanan herhangi bir içeriği düzenleme ve silme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.


CMS Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

İçerik yönetim sistemleri grafiksel özellikteki kullanıcı arayüzüne sahiptiler. CMS’ler yönetimlerinin yanı sıra sosyal medya kanallarının da rahatlıkla entegre edilebilmesini ve bu sayede dijital pazarlama kanallarının içerikleriyle buluşmasında etkili bir rol oynar. Genel anlamda CMS özelikleri aşağıda belirtildiği gibidir.

İçerik yönetim sistemi içerisinde ekleme, düzenleme ve silme işlemleri vardır.
Yönetim panelinde kullanıcıları ekleme, çıkarma veya yetkilendirme özelliği bulunur.
Ortam yöneticisine sayesinde ve resim ekleme, silme ve düzenleme işlemleri vardır.
Arama motorlarının içerik optimizasyonunu kolaylaştıran bir yapıları vardır.


CMS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Açık kaynak kodlarına sahip olan CMS’leri indirmeniz ve kullanmanız ücretsizdir.
İçeriklerinizi dilediğiniz ölçüde zenginleştirebilir ve geliştirebilirsiniz.
Çeşitli tasarımlar için ekstra maliyet harcamamanızı sağlar.
Çeşitli tema ve eklentiler kullanarak işlevselliğinizi artırabilirsiniz.
Teknik bilgi gerektirmeden içeriklerinizin yayınlanmasını sağlar.
Web sitelerinin arama motorlarında SEO uyumlu eklentiler barındırır.


Popüler Olan CMS Sistemleri Nelerdir?

WordPress : Yeni başlayan kullanıcılar için öğrenilmesi kolay olan bir içerik yönetim sistemidir. Çoğu web sitesi sahiplerinin içeriklerinin düzenlenmesi ve yönetilmesi anlamıyla için tercih ettiği esnek bir sistemdir.

Shopify : Özellikle serbest çalışanların ya da küçük işletmelere sahip olan insanların online satış sitelerini hazırlama ve kolayca optimize edebilmesi için tasarlanan ve kullanımı kolay olan bir içerik yönetim sistemidir.

Joomla : Kodlama bilgisi yüksek olanların seveceği orta ve büyük ölçekteki web siteleri için tercih edilen, hiçbir eklentiye ihtiyaç olmadan yerleşik uzantıları dilediğiniz gibi aktive edilmesini sağlayan bir sitemdir.

Drupal : Profesyonel kodlama standartlarına göre uyarlanan çok sayıda web site geliştiricisinin tercih ettiği bir içerik yönetim sistemidir. 40.000’den genişletilebilir fazla modül, 3000’den fazla benzersiz temaya sahiptir.

Wix : Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan, sürükle – bırak özelliğiyle web sitenizdeki bütün ögeleri çok hızlı bir şekilde düzenlemenize yardımcı olan etkili bir içerik yönetim sistemi olarak hizmet verir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu