Hostingİpuçları

Cpanel Hosting Nedir?

Cpanel hosting, bir sunucu yöneticisine ihtiyaç duyulmasını ortadan kaldıran, kullanıcıların kendi özel sunucusunu elde ettiği bir hosting türüdür. Bu hosting türü, e-ticaret yapılan, ziyaretçisi fazla olan, trafiği yüksek olan ve veri açısından yoğun site ve uygulamalarda kullanıma daha uygundur. Platform olarak; Linux, Apache, PHP ve MySQL’da kullanılmaktadır.

Hosting, web sitelerin en önemli parçasıdır; sunucunun binlerce parçaya bölünmüş halidir ve sitenin açık ve aktif kalmasını sağlayan en büyük etkendir.

Hosting yönetimi, manuel olarak yapıldığı zaman oldukça zorlu olmaktadır ve Cpanel, hosting yönetiminin kolaylıkla yapılmasına etki etmektedir.

Cpanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Cpanel kurulumunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ve kontrol panelinin çalışması için öncelikle, yazılımın lisanslı olarak satın alınması gerekmektedir. Lisansın alınması aşamasında IP numarası belirtilmektedir ve alınan lisans yalnızca bu IP adresinde çalışmaktadır. Cpanel kontrol panelini satın almadan önce, 15 günlük demo lisansını oluşturmak da mümkündür. Aynı zamanda, lisans almadan önce dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır; eğer ram 1 GB altında ise VPS lisansının alınması tavsiye edilmektedir.

Cpanel kurulumunun gerçekleştirilmesi için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

  • CD/Home: Öncelikle Home klasörüne giriş yapılmalıdır. Eğer Home klasörü bulunmuyor ise otomatik olarak oluşturulacaktır.
  • İlgili siteden, Cpanel’in kurulabilmesi için gerekli olan dosya indirilmelidir.
  • İndirilen dosya çalıştırılmalı ve kurulum başlatılmalıdır.
  • Kurulum bittiği zaman alınan lisans geçerli olacaktır.

Cpanel kontrol paneline giriş yapmak için genellikle iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar arasından ilk yöntem; hosting için klasik Cpanel girişidir, ikincisi ise; sanal sunucular ve reseller için WHM Cpanel girişidir. Klasik hosting için Cpanel girişi; söz konusu sitenin sonuna /cpanel yazılması ile ya da: 2082 yazılması ile yapılmaktadır. WHM Cpanel girişi için ise; söz konusu alan adının sonuna: 2086 yazılması gerekmektedir.

Sunucularda Cpanel kullanılabilmesi için öncelikle WHM arayüzünün yüklenmesi gerekmektedir. Bu arayüz, resmi web siteden indirilmelidir ve başarılı bir şekilde kurulabilmesi için son sürüm olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sürümün indirilip gerekli ayarlamaların yapılmasından ve işletim sisteminin seçilmesinden sonra kurulum gerçekleştirilmiş olmaktadır. WHM sistemini, kullandığı sunucuya kurmuş olan bir kişi aynı zamanda, Cpanel kurulumunu da gerçekleştirmiştir.

Cpanel Lisans Ücreti

Cpanel kontrol paneli lisans ücretleri domainlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu bağlamda;

  • 5 domain, admin cloud lisanslar aylık 17 dolar
  • 30 domain pro cloud lisanslar aylık 28 dolar
  • 100 domain premier cloud lisanslar aylık 40 dolar
  • Fiziksel sunucular için 100 domain, dedicated lisanslar aylık 42 dolardır

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu