İpuçları

Cpanel Nedir? Ne işe yarar?

Cpanel bir kontrol panelidir ve Linux sunucularının hosting müşterilerinin, webmasterların yapmaları gereken işlemleri interaktif ve görsel olarak yapmasına imkan sağlar. Lisans gerektirmekte olan bir web hosting kontrol panelidir ve günümüzde oldukça popülerdir.

Cpanel’in kullanımı oldukça kolaydır ve sunucuda reseller oluşturulmasına imkan sağlamaktadır. Böylelikle, bir sunucuya bağlı olan tüm hesaplar, tek bir arayüzde toplanmakta ve buradan kolaylıkla yönetim sağlanabilmektedir. Cpanel, hosting yöneticisi nerede olursa olsun, internet bağlantısı ve internet bağlantısı olan mobil cihazlarla kullanılabilmektedir.

Cpanel, tek başına işlevsel olan bir yazılımdır ve başka hiçbir ek programa gereksinim duymadan çalışır. Cpanel, kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlar ise kısaca şunlardır:

 • Türkçe arayüz desteği bulunmaktadır.
 • Subdomain ve addon domainler kolaylıkla eklenip çıkarılabilmektedir.
 • WordPress ve Joomla gibi pek çok içerik yazılımları kolaylıkla kurulabilmektedir.
 • Yeni paketler ve kullanıcılar kolaylıkla tanımlanabilmektedir.
 • Ek yazılımlar eklenip çıkarılabilmektedir.
 • Sunucuların kaynak tüketimleri sürekli olarak izlenebilmekte ve kontrol altında tutulabilmektedir.
 • Kullanıcılar tarafından talep edildiği zaman kolaylıkla ve hızlıca IP değişimi yapılabilmektedir.
 • Yazılım, ödeme sonrasında otomatik olarak aktif olmaktadır.
 • Güvenlik ayarları istenildiği gibi yapılıp özelleştirilebilmektedir.
 • Sunucu durumları, sürekli olarak yönetici tarafından izlenebilmektedir.

Cpanel Ne İşe Yarar?

Cpanel kontrol panelinin kullanım amaçları şu şekildedir:

 • Site Yönetimi
 • E-posta
 • Analiz
 • Gelişmiş araçlar ve eklentiler

Cpanel kontrol paneli ile şifrelerin değiştirilmesi için, transfer ve disk kullanımlarına ait bilgileri görüntülemek için ve FTP hesap yönetimlerini gerçekleştirmek için kullanılabilmektedir. Bu kontrol sistemi sayesinde online dosya yöneticisi ile tüm dosya işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda, söz konusu siteye erişimi engellenmek istenen IP’ler de engellenebilmekte, web koruması ile dosyalara koruma altına alınabilmekte, adres yönlendirmeleri yapılabilmekte, alt alan adları yönetilebilmekte, adres yönlendirmeleri yapılabilmekte, hata sayfaları özelleştirilebilmekte ve Mysql veri tabanları eklenip silinebilmektedir.

Cpanel kontrol paneli sayesinde, E-posta hesapları da eklenip silinebilmektedir. Bununla birlikte, webmail kullanımı, otomatik cevaplayıcı oluşturulması, e-posta domain yönlendirme, e-posta izleme, e-posta filtreleme, e-posta kısaltma, e-posta listeleri oluşturma ve MX kayıtları yönetimi de mümkündür.

Cpanel ile birlikte web sitelerin analizlerini gerçekleştirmek de mümkündür. Cpanel eklentileri sayesinde, web sitelere, kimin ne zaman giriş yaptığı, ne kadar tıklama gerçekleştirdiği, hangi IP adreslerinden girildiği, hangi adresten giriş yapıldığı, aram motorlarına ait kayıtlar, kullanılmakta olan web tarayıcı bilgisi ve daha pek çok bilgiye sahip olunabilmektedir.

Cpanel’in içeriğinde; Agora Shop, Crom İşlemler, ağ araçları, cgi merkezleri, SSL yönetimi, Mime Tipleri, Apache handlers, PhpMyChatRoom, Java Cgi sohbet odası ve benzeri gibi pek çok eklenti bulunmaktadır. Eklenti fazlalığı sayesinde Cpanel, son yıllarda popülerliğini oldukça arttırmıştır. Cpanel’in en önemli eklentileri arasında, RVSkin yer almaktadır. Bu eklenti, Cpanel kontrol paneline fark dil desteği ve farklı görsel özellikler katmaktadır. Fantastico da Cpanel’in popülerliğinin artmasına neden olan eklentilerden biridir. Bu eklenti sayesinde, oldukça fazla olan script, birkaç saniye içerisinde otomatik bir şekilde kurulabilmektedir.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]Uygun Fiyatlı Cpanel Hosting Skyvds.com’da![/box]

Cpanel Nasıl Kullanılır?

Cpanel hizmeti alındığı site tarafından, kullanıcılara bir kullanıcı adı, şifre ve IP bloğu gönderilmektedir. Bu kullanıcı adı, şifre ve başta belirtilmiş olan IP adresinden kontrol paneline ulaşmak mümkündür.

Cpanel, bilgisayarlarda masaüstü kullanılır gibi kullanılmaktadır. Bu kontrol paneline ilk olarak girildiğinde pek çok resim ve resimlerin altında yazılar belirmektedir. Bu resimlere ve yazılara tıklayarak işlem içeriklerine ulaşmak mümkündür ve böylelikle gerçekleştirilmek istenen işlemler için ulaşım oldukça kolay hale gelmektedir. Eğer görsel bir kontrol paneli bulunmasaydı, kullanıcıların işlemlerini gerçekleştirmek için yüzlerce komutu bilmesi gerekecekti ve tüm işlemler komutlar ile yapılmak zorunda olacaktı. Dolayısı ile Cpanel son derece işlevseldir ve pratiklik sunmaktadır.

Cpanel, Linux tabanlı olan bir yazılım; kontrol ve yönetim panelidir. Bu yazılım içerisinde yer alan eklentiler aracılığı ile webmasterların zamandan tasarruf etmesi ve işlemlerini kolaylıkla yerine getirmesi söz konusudur. Böylelikle, kurulumlar daha kolay sağlanmakta ve yönetim daha da pratikleşmektedir. Domain sahibi olan kişiler, Cpanel ile birlikte veri tabanı yönetimini gerçekleştirirken aynı zamanda güvenlik ayarlarını oluşturabilmekte ve yedekleme ayarlarını yapabilmektedir.

Cpanel, sunuculara kurulmakta olan özel bir yazılımdır ve bu yazılımın kullanılma amacı; sunucu üzerindeki bazı ayarların yapılmasını pratikleştirmektir. Sunucu hakkındaki pek çok bilgiye ve içeriğe bu yazılımı kullanarak ulaşmak son derece kolaydır. İstatistiksel bilgilerin elde edilmesi, geçmişe dönük olarak bilgilere ulaşılması Cpanel sayesinde oldukça hızlı ve kolaydır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu