Sunucu

Dedicated IP Nedir?

Dedicated IP, yalnızca bir kişinin kullanımına sunulan ve ikinci kişiler tarafından asla kullanım ve erişim sağlanmasına izin verilmeyen özel olarak tasarlanmış IP adresidir. Birçok kullanıcı veya internet sitesi için IP adresinin paylaşımlı veya paylaşımsız olmasının pek bir önemi olmamasına rağmen, bunlardan farklı alanlarda hizmet veren veya kurumsal kimlik imajının zedelenmesini istemeyen internet sayfaları için Dedicated IP’ler çok büyük önem taşır.

Dedicated IP Ne İşe Yarar?

Normal standartlarda Web Hosting firmaları, Paylaşımlı IP (Shared) dediğimiz hizmeti kullanırlar. Fakat diğer bir yandan e-ticaret siteleri, ödeme planı sistemine sahip olan siteler, SSL sertifikası barındıran siteler ve daha birçok büyük ölçüde hizmet veren sitelerin Paylaşımsız IP (Dedicated) kullanımını elde etmesi faydalı olacaktır.

Dedicated IP’nin Avantajları Nedir?

IP Adresine Göre Görüntüleme

En önemli avantajlarının başında, internet sayfanıza etki alan adı olmadan da erişim sağlayabilmeniz olacaktır. Fakat günümüzde bazı firmalar tercihleri doğrultusunda bunu devre dışı bırakabiliyorlar.Kara Listeye Düşme Riskinizi Azaltın

Bildiğiniz gibi paylaşımlı IP’ler spam olarak değerlendirilebilecek etkinlikler yapıyor veya buna benzer eylemlerde bulunuyorsa çok çabuk kara listeye alınır. Fakat Dedicated IP’de bu durum asla yaşanmaz.


SSL Uyumluluk Sorunları Artık Yok

SSL sunucu sertifikası tam işlevsellik için gerekli olan bir sertifikadır. Bugün adına SNI dediğimiz  (Sunucu Adı Belirtme) teknolojisine sahip olan bir sunucuya çok fazla SSL sertifikası yüklenebilir. Window, internet ve mobil tarayıcıların eski sürümlerine sahip olmak SSL uyumluluk sorunlarını oluşturur. Dedicated IP hizmeti alan bir kullanıcı için SSL uyumluluk sorunları söz konusu bile değildir.


Shared IP ile Dedicated IP Arasındaki Farklar

Dedicated IP’nin Shared IP’ye göre başlıca özellikleri şunlardır :


• İnternet sitenize doğrudan IP erişimi olmadan erişim sağlayabilirsiniz.

• Alan adı kullanabilir ve mevcut bir IP olmasa da web sitenize erişebilirsiniz.

• Yoğun trafik durumlarında maksimum cevap verme süresini görüntüleyebilirsiniz.

• Yürütülen spam ve ilgili çalışmalarda sitenizin sıralaması daha doğru sıralamalara ulaşır.

• Mevcut elektronik posta sunucunuz, e-posta servis sağlayıcıları tarafından spam haline gelmez.

• Farklı internet sitelerinde oluşan hata ve benzeri durumlardan daha az şekilde etkilenmenizi sağlar.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu