Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Satış hedefleri doğrultusunda planlanan müşterilere ulaşabilmek ve kontak kurabilmek için sosyal medya,
e-mail, sms, web sitesi gibi veya buna benzeyen farklı dijital araçları kullanarak müşteri ile iletişimin sağlanması olayının bütününe Dijital Pazarlama denir.

Buna ek olarak Dijital Pazarlama konusunda bir kurum veya şirket, elinde satış ve pazarlama anlamında kullanmakta olduğu bütün dijital kanallar vasıtasıyla kendine özgün marka bilinirliğin tespitini, reklamını ve hedeflediği satış oranını yükseltmede büyük ölçüde fırsat edinmiş olur.


Dijital Pazarlamanın Kullanım Alanları Nelerdir?


• Blog gönderi sayfaları, web siteleri, videolar, reklamlar, ürün ve kataloglar vb. içeriklerde,
• Twitter, Instagram, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarının gönderilerinde,
• Bağlı kuruluşların satış ortaklıklarında,
• Google’nin reklam içerikli sayfalarında,
• Bunlara ek olarak da çeşitli pazarlama alanlarının çalışmalarında kullanılır.


Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Geleneksel pazarlamada müşterilere ulaşım sağlamak amacıyla genelde reklamlar ve telefonlar kullanılır. Fakat Djital Pazarlama konusunda teknoloji çağının modern iletişim araçları ve internet kullanımı olduğundan çok daha avantajlıdır.

Yüksek müşteri kitlesine ulaşım sağladığından, satış ve pazarlama oranları gözle görülür bir şekilde artar.
• Sistemli bir yönetim sağlandığında, müşteri memnuniyeti ve bununla beraber kurum imajı oluşur.
• Takibi mümkün olan veriler içerdiğinden daha detaylı analizler yapma imkanı sağlamış olur.
• Geleneksel pazarlamaya göre çok daha düşük maliyet oranlarıyla yürütülebilir.
Kullanıcıya özel satış ve pazarlama teknikleri kullanmayı ve doğru hedef kitleyi keşfetmeyi sağlar.
• Dilediğiniz değişikliği internet üzerinden düzenleme, güncelleme, ulaştırma ve görüntüleme imkanı sağladığından geleneksel pazarlamaya göre daha kolay ve hızlı bir şekilde müşteri iletişimi sağlar.


Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

İçeriğinde birden fazla teknik bulunduran dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya oranla çok daha fazla teknik barındırmaktadır. Bu pazarlama teknikleri, müşteri ve satış amaçlı olduğundan çok önemlidir.


Blog Sayfasındaki Gönderiler

Bildiğiniz gibi günümüzde web siteleri şirketlerin olmazsa olmazıdır. Fakat buna ek olarak blog yazı ve paylaşımları şirketinizin daha çok tıklanma alması ve müşteri kazanması gibi olumlu etkiler yaratacaktır. Ayrıca şirket bloğunuzda zengin içeriğe sahip makaleler yazmanız sektördeki uzmanlığınızı belli edecektir.


Kısa İçerikli Videolar ve Araştırma Sonuçları

Kısa içerikli videoların paylaşılma oranı çok yüksektir. Bu durum aynı zamanda YouTube gibi platformların yardımıyla daha çok izlenme almanıza ve dolayısıyla müşteri havuzunuzun genişlemesine imkan sağlar. Araştırma yapmanın ve doğru paylaşımda bulunmanın kullanıcılar üzerindeki etkisi çok büyüktür.


Sosyal Medya

Markanızın daha geniş kitlelere hitap etmesi amacıyla sosyal medya platformlarında bulunmanız şirketiniz açısından yararlı olacaktır. Dijital pazarlama hizmeti çerçevesinde satılan ürün ve araçlardan bağımsız olarak sosyal medya adresleri, her türlü işletme için kullanılabilir fakat hangi platformun nitelikli olarak kullanılacağı konusunda her işletmenin kendine özgü bir işleyişi vardır.


Mobil Pazarlamacılık

Yapılan anket ve araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler neticesinde web sitenizi görüntüleme amacıyla her 100 ziyaretçiden yaklaşık 80 tanesinin ulaşım yolu olarak akıllı telefon tercih ettiğini biliyor muydunuz? Bunlar dikkate alınması gereken ciddi verilerdir. Dolayısıyla dijital pazarlama reklamlarınızın veya sosyal medya hesaplarınızın mobil cihazlar için optimize edilmiş olması gerekmektedir. Aksi taktirde ziyaretçileriniz mobil telefonlarından web sitenize ulaşım sağlayamazlar.


Sonuç Değerlendirmesi

Sonuç olarak dijital pazarlama konusunda reklam ve benzeri kampanyalar elbette güçlü bir başarı sağlayacaktır. Fakat gücünüze güç katmak ve planladığınızın gelişim sürecini daha kısa bir zamanda tamamlamak için yukarıda belirttiğimiz yöntemleri kullanmanız son derece önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu