Sunucu

DNS Önbelleği Nedir? DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

DNS (Domain Name System) olarak isimlendirilen ve Türkçe dildeki karşılığı (Alan Adı Sistemi) olarak yer alan, alan adı isimlerini kendilerinin bağlı bulunduğu IP adreslerine çeviren bir sistemdir. Buna bağlı olarak bir kullanıcının bilgisayarı internete bağlantı kurduğu an itibariyle servis sağlayıcısından almış olduğu DNS, kullanıcının internette giriş ve çıkış yapmış olduğu bütün adresleri kayıt altına alır ve böylelikle kullanıcının aynı internet sitelerini tekrar ziyaret etme durumunda çok daha hızlı yüklenmesine olanak sağlar.

DNS önbelleğinin sınıra ulaşması veya dolması çeşitli problemlere yol açabilecek bir durumdur. Örnek olarak internet üzerinde arama işlemi gerçekleştirdiğiniz adresler güncel bir şekilde size sonuç vermeyebilir. Yine DNS önbelleğinin dolması sebebiyle yaşanan diğer bir durum ise bilgisayar hızınızın yavaşlaması ve arama işlemlerinde kasma, donma vb. gibi zaman kayıplarına sebebiyet verecek durumlardır. Dolayısıyla önbellek temizleme çok büyük önem taşır. DNS önbelleğinizi temiz tutarak, web sitelerine hızlı erişim sağlayabilirsiniz.


Windows DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Başlat > Çalıştır ile devam edin ve açılan sekmeye CMD yazın. Karşınıza gelen MSDOS Komut penceresidir. Bu pencerede sırasıyla aşağıdaki komutları yazın ve her komut sonrası Enter tuşuna basarak bir alt satıra inin.

 ipconfig /flushdns
 ipconfig /release
 ipconfig /renew
 exit


Mac Os X DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

MAC Os X işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa arama çubuğuna “Terminal” yazın. Açılan ekranda ise kullanmakta olduğunuz versiyonun komutunu girmeniz gerekecektir. Versiyonunuza uygun olan komutu yazmadan önbellek temizleme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Aşağıda yer alan listede MAC Os X işletim sisteminizin kullanmakta olduğunuz versiyonuna bağlı olarak uygun olan komutları bulabilirsiniz. Komutunuzu yazdıktan sonra Enter tuşuna basmanız DNS önbelleğinizin temizlenmesi için yeterli olacaktır.

Mac OS X 10.5.1 ve daha alt sürümler için; sudo lookupd –flushcache
Mac OS X 10.6 için; sudo dscacheutil –flushcache
Mac OS X 10.7, 10.8 ve 10.9 için; sudo killall -HUP mDNSResponder
Mac OS X 10.10 Yosemite işletim sistemi için; sudo discoveryutil udnsflushcaches

Linux DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Linux işletim sistemine sahip olduğunuz bir bilgisayarınız varsa “Root” komutunu kullanarak karşınıza gelen pencereye /etc/init.d/nscd resart yazın. Bu işlem DNS önbelleğinizi temizlemek için yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu