Dijital Pazarlama

Doğru Backlink Nedir?

Backlink; sitenize erişim sağlayan ziyaretçilerin, farklı siteler aracılığıyla yönlendirilen bağlantı adreslerine tıklayarak sitenize ulaşması durumudur. Sitenizin sektörel olarak öneme sahip sitelerde bazı anahtar kelimeler üzerinden link edilmesi ve referans gösterilmesi SEO çalışmalarında dikkate alınan yaygın uygulamalar arasında yer alır. Google bu siteleri listelerken, mevcut bir sitenin yalnızca arama motoru aramasıyla değil, aynı zamanda dışarıdan verilen linklerle de trafik alıp almadığını önemsemektedir. Bir sitenin almış olduğu backlink sayısı aynı zamanda doğrudan orantılı olarak o sitenin arama sonuçlarında da öne çıkmasını etkiler.

Site sahiplerinin, backlink satan sitelerden birden fazla link satın alması, sitelerini google aramalarında üst sıralara taşıması gibi durumlar, aslında öne çıkmayı hak eden diğer site sahiplerinin mağdur olmalarına neden olduğundan backlink algoritması; ilk uygulandığı günden bu yana ciddi değişiklikler göstermiştir. Google için bağlantılar; bir sitenin yeri, sınıfı, hizmet algısı gibi ipuçları barındırır. Çeşitli bağlantılara önem vermek zorundadır ama kötüye kullanımların önüne geçmek için de bir bildiri ile toplu link alımlarını uygun bulmadığını ve satın alınan linklerin tespit edilip bu linklere sahip sitelerin indeksten silineceğini duyurmuştur.


İyi Link ve Kötü Link Nasıl Ayrılır?

İyi Link : Sitenize gelen bağlantının bulunduğu kaynakta, sizinle veya sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri de içeren metinlerden oluşan ve spam olmayan sitelerden gelen linklere denir. Örnek olarak; bir haber sitesinde bulunan ve basın bildirisinin altında yer alan link, iyi bir linktir ve sitenizin Google sıralaması için faydalıdır.

Kötü Link : Sitenizle aynı dili kullanmayan ve farklı lokasyonda bulunan bir siteden gönderilen ve sektörünüzle hiç bir ilgisi bulunmayan site ve metinlerden gelen linklere denir. Google bu tip linklerin satın alınan bağlantılar olduğunu kolaylıkla tespit edebilir ve bunu anlamak Google robotları için saniyeler sürer.


Doğru Backlink Nasıl Alınır?

Siteniz için doğru backlink almanın en mantıklı yolu, legal platformları kullanarak etkin kalmaktır. Sosyal medya platformları ise bunun en etkili yoludur. Site linklerinizin çeşitli sosyal medya adreslerinde paylaşılmasını sağlayarak, sağlıklı geri beslemeler alabilir ve gerçek etkinliklerle çeşitli haber kaynaklarında sitenizi öne çıkarabilirsiniz. Unutmamalısınız ki Google’ı kandırmak çok zordur ve açıkça illegal sayılmış uygulamalar gerçekleştirmeniz, sitenizin hiç ummadığınız ölçülerde büyük zararlar görmesine sebep olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu