E-ticaret

Drop Shipping Nedir?

Drop Shipping’in Türkçe dilimizdeki karşılığı “Stoksuz Nakliye” olarak bilinmektedir. Genel anlamda e-ticaret sektörüne adım atmak isteyen yeni girişimcilerin sıklıkla araştırdığı ve bir çoğunun kullanmakta olduğu, kendi içerisinde artı ve eksilerini barındıran, diğer gönderim yöntemlerine göre alternatif bir gönderim yöntemidir.

Drop Shipping, bir şirketin satmayı planladığı ürün veya ürünleri için hiçbir şekilde stok tutmaya ihtiyaç duymadan, kendisine gelen sipariş taleplerini tedarikçi firmaya yönlendirdikten sonra o tedarikçi firmanın deposu üzerinden gönderim işleminin sağlandığı e-ticaret satış modeli olarak günümüz ticaretinde yerini alır.


Drop Shipping’in Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Drop Shipping hiçbir fiziksel ürüne sahip olmadan ürünlerin satışının yapılabildiği bir e-ticaret sistemidir. Dolayısıyla satın alınmak istenen ürünün siparişi veren tedarikçiye talep ettiği ürün direkt olarak ulaşır. Kendinize ait bir depo veya ürünlerin stoklarının bulunduğu fiziksel bir alan olmadığından dolayı bu işlem maliyetli olacaktır. Tedarikçinin fiyatından daha yüksek oranda bir fiyat belirmezseniz, kâr elde etme oranınız oldukça düşük seviyelerde olacaktır. Bu konular Drop Shipping kullanmadan önce iyi analiz edilmelidir.

Drop Shipping’in Çalışma Mekanizması Nasıldır?

1-) Müşteriniz satın almak istediği ürünü perakendeci aracılığıyla alır.
2-) Perakendeci ise ürünü tedarikçi aracılığıyla sipariş eder.
3-) Son olarak tedarikçi ürünü müşteriye ulaştırır.


Drop Shipping’in Avantajları Nelerdir?

Yönetimi Kolaydır : Diğer tedarikçi ve gönderim yöntemlerine göre çok daha kolay yönetilir. Bütün işlemlerinizi bir bilgisayar veya laptop yardımıyla rahatlıkla yönetebileceğiniz konforlu bir hizmet sağlar.

Yüksek Riski Yoktur : Üzerinde durmanız gereken tek şey ürünün fiyatı hakkında müşteriye olan teklifinizdir.

Düşük Maliyetlidir : Depo masrafları veya deponuzdaki ürünlerin sevkiyatı ve kontrolüyle ilgili çalışan bir ekibiniz olmadığından dolayı elemanlar için maaş ödeme gibi ekstra maliyetler ile karşılaşmamanızı sağlar.

Ürün Çeşitliliği : Birden çok tedarikçi ile anlaşarak çok çeşitli ürünlere sahip olabilirsiniz. Bu da size müşterilerinize satmayı planladığınız ürünlerinizin çeşitliliğini artırarak doğrudan satış oranlarınızı da artırır.


Drop Shipping’in Dezavantajları Nelerdir?

Düşük Kar Oranı : Birçok satıcı ile rekabet içerisinde olacağınızdan dolayı sürekli olarak kendinizi fiyat savaşları içerisinde bulabilirsiniz. Bu da ürünlerinizi olduğundan daha düşük fiyatta satmanıza sebep olabilir.

Tedarikçi Sorunları : Kötü bir tedarikçi seçmeniz halinde rakiplerinize oranla çok geride kalabilirsiniz. Kötü bir tedarikçi seçimi beraberinde ürün teslimi hataları, kalitesiz paketleme, uzun sürede geri dönüş gibi birçok teknik konuda problemler çıkardığı için marka güvenirliğinizi ve imajınızı büyük ölçüde tehlikeye sokabilir.

Envanter Yönetimi : Tedarikçinizin stok durumunu güncel bir şekilde takip ederek, kendi mağazanızın da buna bağlı olarak stoklarını kontrol edip güncellemeniz gerekebilir. Bu da çoğu zaman yorucu ve zordur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu