Hosting

Drupal Nedir?

Günümüzde internet ağının genişlemesi sebebiyle orantılı olarak internet kullanımın da yaygınlaştığını biliyoruz. Bu sonuçlar neticesinde artık dünyada şirketlerden bireysel kullanıcılara kadar herkes satış ve pazarlama ağırlıklı olarak tüm ticari işlerini internet sitelerinden yönetiyor. Fakat bir web sitesine sahip olmadan tüm bunların işleyişi imkansızdır. Dolayısıyla üst düzey şirketlerden tutun bireysel kullanıcılara kadar bir web sitesinin hitap edeceği kitlesinin ve ürünlerinin sergileneceği arayüzün eksiksiz bir şekilde hazırlanması, görsel anlamda ziyaretçileri ve müşterilerini etkilemek için çok büyük önem taşımaktadır.

İşte tam bu noktada Drupal, insanların ihtiyaç duyduğu tüm web sitesi tasarımlarını karşılamak için çıkmıştır. Drupal; genel anlamda bir web sitesi oluşturmak, web sitesi içerisinde düzenlemeler yapmak, çeşitli içerikler ekleme ve çıkarma gibi birçok işlemler yapmanıza olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir. Drupal aynı zamanda içerik yönetim sistemleri arasında tercih edilen en geniş kapsamlı uygulama olarak bilinmektedir.


Drupal’ı Diğerlerinden Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Drupal kullanıcılarına sunmuş olduğu çeşitli fonksiyonlar, basit kullanım arayüzü ve yeniden oluşturulabilir özellikleri sayesinde çok daha esnek bir yapıda kullanıma sahip olan kaliteli bir uygulamadır.

• İçerikleri sınıflar halinde kümeleştirme, görme, ayırma ve çeşitli tema seçenekleri gibi diğer uygulamalara göre kullanıcılarına daha geniş kapsamlı ve daha fazla opsiyona sahip olmasını sağlamaktadır.

Kişisel kullanım alanları, profesyonel kullanım amaçları (Ürün Satışı ve Teknik Destek) gibi konularla ilgili oluşturulmuş web siteleri üzerinde rahatlıkla işlem yapabileceğiniz kullanışlı bir uygulamadır.

Drupal uygulaması, içerisinde barındırdığı birden fazla eklenti ile ekstra kaynaklara ihtiyaç duymadan tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlar. Aynı zamanda ücretli ve ücretsiz eklentilere de sahiptir.

Güvenlik açısından da birçok durumda hizmet sağlayan bu uygulama, kendi yapısı içinde sahip olduğu Drush uygulaması ile yapmak istediğiniz birçok işlemi sadece tek bir komutla gerçekleştirmeniz mümkün.


Drupal Terimleri Nelerdir?

Düğüm: Web sitenizde bulunan içerikleri tanımlamak için kullanılır.

Varlık türleri: Kendi aralarında benzer özelliktei içerikleri sınıflandırmak için kullanılır.

Yorum: İzin verdiğiniz yorumların gösterileceği bölümü temsil eder.

Eklenti: Yeni özellikler ekleyerek web sitenizi geliştirmeniz için kullanılır.

Bölgeler ve Bloklar: Web sitenizde yer alan içerikleri türlerine göre ayırdığınız yerleri belirtir.

Menüler: Web sitenizi yönetirken kullanabileceğiniz seçenekleri gösteren başlıklardır.

Tema: Web sitenizi ziyaret eden insanlar için hazırladığınız görsel düzenlemelerdir.

Veri tabanı: Web siteniz içerisinde var olan içeriklerinizin saklanmasını ifade eder.

Ön yükleyici: Drupal uygulamasının çalışmasını sağlayan ve uygulamada verilen komutların işlendiği birimdir.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu