E-ticaret

E-Ticaret Satışlarının İpuçları

Günümüzde E-ticaret sitelerinin artması, tüketicilere karar verme özgürlüğünü sunmuş olsa da, online satış sektöründeki rekabetini artırmıştır. Web sitenizin mevcut trafiğini artırmak ve olduğundan daha fazla ziyaretçiye odaklanmanız için gereken pazarlama stratejileri, mevcut satış rakamlarında ve ziyaretçilerin e-ticaret sitesini tekrar ziyareti anlamına gelen dönüşüm oranlarını da dolaylı yollardan etkilemek zorundadır.


E-Ticaret Sitenizin Başarılı Olması İçin Gerekenler


Site Tasarımı

Müşterilerinizin, sitenizde ilk karşılaştıkları durum sitenizin görsel tasarımıdır. Ziyaretçilerinize dağınık, çıkmak isteyecekleri, kullanışsız bir tasarım sunarsanız bu onların sitenizden ayrılmalarına sebep olur. Ürünlerinizin kaliteli olması veya fiyatlarınızın uygun olması gibi müşterilerinizde güven duygusu uyandıracak, profesyonel ve kendinize özgün bir site tasarımına sahip olmanız oldukça önem taşır. Karmaşıklıktan uzak, yüksek kaliteli görseller ve net ifadelerle desteklenmiş modern ve sade bir görünüm, ziyaretçilerinizin ilgisini canlı tutabilir.


Ürün ve Hizmet Detayları

Satışını yapmakta olduğunuz ürün ve hizmetlere ait teknik özellikleri, ebatları, ağırlığı, kargo seçenekleri, beden, boy bilgileri ve sahip olduğu renk gibi tüm detayları olabildiğince açıklayıcı bir şekilde sitenizde belirtmeniz gerekir. Bu durum, müşterinize internet ortamı yerine bir mağazada alışveriş yapma hissi verir.


Filtreleme Seçenekleri

Potansiyel müşterileri sitenizde tutmak kolay değildir, onlar sitenizde aradıkları ürünleri bulamadığında tek tıkla mağazanızdan çıkabilirler! Ziyaretçilerinizin aradıkları ürünleri daha kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmelerini sağlamak için ürün kategorilerinde güçlü filtreleme seçeneklerini bulundurmalısınız. Kategori olarak marka, model, teknik özellik, donanım, fiyat, renk, boyut, yaş, cinsiyet gibi özelliklere göre geniş filtreleme seçeneklerine sahip olmalı ve ziyaretçilerinizin satın alma hislerini olumlu yönde etkilemesiniz.


Üyelik Bilgileri ve Ödeme Seçenekleri

Ziyaretçilerin ödeme yapmak istediğinde “Lütfen Üye Olun” uyarısı ile karşılaşması ve çok sayıda gereksiz bilgi girmesi gereken uzun üyelik formları neticesinde satın alma kararlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Yalnızca üyelik için önem arz eden ad, soyad, mail ve telefon bilgilerini içeren kısa formlar kullanmanız ve bu aşamayı iki üç adımda hızlıca tamamlanacak şekilde ayarlamanız müşteriyi olumlu yönde etkilemek için yeter.
Kredi kartı, havale ve kapıda ödeme gibi alternatif ödeme seçeneklere sahip olmanız ve yasaların izin verdiği oranda taksit seçeneği sunuyor olmanız müşterilerinizin satın alma davranışını da aynı şekilde olumlu etkiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu