E-ticaret

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Global virüs salgını sebebiyle mağazaların kapandığı ve insanların evinde zaman geçirdiği bu dönemde online alışveriş büyük oranda artış gösterdi. Bu sebeple insanlar e-ticaret yoluyla satışlar yapmaya başladılar.
Planladığınız satışları yapabilmek için öncelikli olarak bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekir, günümüzde mevcut bir e-ticaret internet sitesine sahip olmadan bir insanın satış yapabilmesi oldukça zor neredeyse imkansızdır.


İşletmenizin Yapısını Belirleyin

Şahıs Firması : Bu işletme türünde bütün sorumluluklar (mali ve kanuni) olarak size aittir. Genelde e-ticaret yapmak isteyen kullanıcıların çoğunluklu olarak tercih ettiği işletme yapısıdır. Bu şirket türü yeni bir başlangıç olarak girişimci için en kolay yönetim şeklini ve işletmesini tescil etmesi anlamında doğru bir seçim olacaktır.

Sınırlı Ortaklık : Bu işletme yapısı ise kişisel ve ticari varlıklarınızın ayrı tutulmasına olanak sağlar. Sınırlı ortaklık aynı zamanda işletmeniziz kuruluş aşamasında daha az riskli hale getirilmesine olanak sağlar.

Adi Ortaklık : Eğer işinize bir iş ortağınız beraberliğinde başlamayı düşünüyorsanız bu işletme yapısını tercih etmeniz gerekir. Bu yapıda öncelikli olarak karşılıklı iş ortağı sözleşmesi imzalanır. Sözleşmenin içeriğinde ise iş ortaklarının şirketteki konumu, hissesi, sorumluluğu, yatırımları ve hakları gibi konular yer almaktadır.

Şirket : Şahıs şirketi kurmayı planlıyorsanız, sektörünüzün bulunduğu ülkeye ait gerekli ruhsat ve izinleri almak için yetkili yerlere başvuru yapmanız gerekir. Şahıs şirketi açmak neler gereklidir ve kurumlar tarafından beyan edilmesi istenilen evraklar nedir? Detayları için “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı” sitesine bakabilirsiniz.


E-Ticaret Platformu Belirleyin

Seçmek istediğiniz platformun, size işiniz ile ilgili ihtiyacınız olan her bilgiyi vermesi gerekir. Çeşitli satış ve pazarlama kampanyaları, envanter yönetimi, birçok farklı kanal aracılığıyla satış yapmak veya güvenli ödeme almak için uygun olmak gibi konularda seçeceğiniz platformun analinizi iyi yapmalı ve öyle tercih etmelisiniz.

Bunlarla beraber seçmek istediğiniz platformun, web sitenizin mobil cihazlara uygun bir şekilde optimize edilmesi için hizmet vermesi gerekir. İnternet sitenizin yüksek performansla çalışmasını ve aynı zamanda mağazanı tasarımlarınızı rahatlıkla yapabilmenize olanak sağlayan basit uygulamalar içermesi gerekir. Eğer belirtilen ölçüde profesyonel hizmet alamıyorsanız, SkyVds’i tercih etme zamanınız çoktan gelmiş demektir.


Markanızı İsimlendirin ve Domain Alın

Ürünlerinizi markalaştırmak için öncelikli olarak e-ticaret sitenize uygun olan akılda kalıcı bir isim bulun. Kullanacağınız isimle ilgili olarak kategori veya seçtiğiniz bir ürüne yer vererek müşterileriniz veya ziyaretçileriniz tarafından daha kolay anlaşılabilmesine olanak sağlayabilirsiniz. Marka isminizi aldıktan sonra çok daha profesyonel bir adım atarak domain satın alabilirsiniz. Domain sayesinde müşterilerinizin sizi rahatlıkla bulabilmesini sağlamış olursunuz. Kaliteli ve uygun hesaplı domain satın alabilmek için skyvds.com adresini ziyaret edebilir satış ve destek ekibimizle iletişime geçerek detaylı bilgilendirmeye sahip olabilirsiniz.


Ürünlerinize Özel Kampanyalar Oluşturun

Facebook, instagram, twitter gibi birçok sosyal medya adreslerinde şirketiniz ve ürünlerinizle bağlantılı olan hesaplar oluşturun. Mevcut web sitenizin bağlantı adresi, şirketinizin konumu, iletişim bilgileriniz, e-mail hesaplarınız gibi birçok özelliği profilinize ekleyerek müşterilerinizin sizlere daha kolay ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya platformları aracılığıyla ürünlerinizle ilgili olarak güncel kampanyalar, promosyonlar, indirimler gibi birçok dikkat çekici paylaşımlarda bulunabilir ve böylelikle oluşturduğunuz kampanyalar dahilinde satış ve pazarlamada alanında hedeflerinizi yükseltebilirsiniz.


Sitenize Ödeme Planı Ekleyin

E-ticaret siteniz için en önemli olan şeylerden bir tanesi ödeme planıdır. İşletmenizin online ödemeleri problemsiz ve güvenli bir şekilde kabul etmesi çok büyük önem taşır. Hedef kitlenizdeki müşterilerinize uygun olarak birden fazla ödeme seçeneği bulundurmanız satışlarınızın sürekliliği açısından yararlıdır. Dolayısıyla her müşteri aynı ödeme planına sahip olmadığından, ödeme planlarını sınırlandırmamanız gerekir.


Banka & Kredi Kartları,
Dijital Cüzdanlar,
EFT & Havale ,
Çeşitli Transferler,
Yüz Yüze Ödeme gibi seçenekleri değerlendirebilir, size en uygun olan ödeme seçeneğini kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu