E-ticaret

E-Ticarette Başarının İpuçları

E-ticarette başarılı olmanın temelinde, potansiyel müşterilerinizle sağlam ilişkiler kurup, onları çok iyi tanımanız yatıyor. Bunun için ise, öncelikle potansiyel müşterilerinizle iletişim kurma yollarını saptamanız ve iletişim planınızı buna göre yapmanız gerekiyor. Bu sayede potansiyel müşterilerinizden geribildirim, yorum ve veri elde etmenin sürekli bir yolunu bularak; başarılı stratejiler için onların isteklerini ve ihtiyaçlarını daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Daha sonra iletişiminizi sürekli canlı tutacak etkileşimler aracılığıyla, potansiyel müşterilerinizle iyi ilişkiler kurabilir ve artırabilirsiniz, böylelikle müşteri sadakati elde edebilirsiniz.

Sitenize Kolay Ulaşılmasını Sağlayın

Arama motoru optimizasyonu, (SEO) e-ticaret sitenizin en önemli pazarlama araçları arasında yer alıyor. Çünkü potansiyel müşterilerinizin daha sitenizi bulup, ona ulaşmaları kolay değilken; sitenizden satış yapabilmeniz çok daha zor olur. Bu nedenle, gerekirse bu konuda bir SEO uzmanıyla çalışarak; sitenizin sayfasında yer alan her bir ürününüz için detaylı bir şekilde optimize edilmesini kolaylıkla sağlayabilirsiniz.


Müşterilerinize Destek Sunun

Müşterileri en çok hayal kırıklığına uğratan sorunların başında, kötü “müşteri hizmetleri” geliyor. Bu anlamda, eğer ürünlerinizin iade edilmesini müşterileriniz için zorlaştırıyorsanız; bir dahaki sefere onlar da rakiplerinizin sitesinden alışveriş yapmayı tercih edebilirler. Bu nedenle, müşterilerin taleplerini en iyi biçimde yerine getirebilmek için; yalnızca onların istek, ihtiyaç ve sorularına yanıt veren bir profesyonelinizin veya departmanınızın olmasında büyük yarar var. Müşterilerinize daima destek sunmanız onlar için önemlidir.


Etkileyici Görseller Kullanın

E-ticarette, sitenizde ve diğer sosyal platformlarda paylaştığınız görsellerinizin kalitesinin “mükemmel” olmasında büyük yarar var. Bu anlamda, yüksek kalitede fotoğraflar kullanmak için gerekiyorsa profesyonel bir fotoğrafçıyla çalışmanız; marka hikayenizi müşterilerinize doğru bir biçimde sunabilmeniz açısından son derece önemli. Bu, ayrıca e-ticaret sitenizi rakiplerinizden farklılaştırarak ön plana çıkarmanız ve yüksek yatırım getirisi (ROI) elde edebilmeniz açısından da düşündüğünüzden oldukça fazla yararlı olacaktır.

Mobile Duyarlı Bir Siteye Sahip Olun

İnternetin önemli bir parçası haline gelen mobil, gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Bu anlamda, mobile duyarlı bir tasarıma sahip olmak temel bir gereksinime dönüşüyor. Eğer potansiyel müşterilerinizin yüzde 25’i veya 30’u, ürünlerinizi akıllı telefon ve tablet gibi mobil araçlardan satın alıyorsa, e-ticaret sitenizin mobile duyarlı bir tasarıma da sahip olması büyük önem kazanıyor. Paylaştığımız ipuçlarından yararlanarak siz de e-ticaret sitenizin dönüşüm oranını artırabilir ve e-ticarette başarı çizginizi oldukça yükseltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu