Sunucu

FTP Nedir?

FTP (File Transfer Protocol) Türkçe dilimizdeki karşılığı (Dosya Aktarım Protokolü) olarak belirlenmiştir. Günümüzde FTP çeşitli ağların içerisinde bulunan sunucuların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamaktadır. Bilgisayardaki mevcut dosyaların istemci ve sunucu arasında transfer işlemi için kullanılan etkili bir ağ protokolüdür. Windows’ta DOS, Linux ve Mac gibi sistemlerde Terminal gibi komut satırları ile kullanılır.

İnternet üzerinden video, müzik, film, oyun gibi farklı dosya formatlarını indirmek ve aynı zamanda bu dosyaları paylaşmak içi bulut tabanlı hizmet kullanan bir insan, aslında farkında olmadan bir FTP sunucusu kullanmış olur. Bu sunucuların çalışabilmesi için öncelikli olarak TCP/IP gibi ağlara ihtiyaçları vardır. Mevcut bağlantıların istemciler üzerinden kurulabilmesi için önce FTP sunucusunun açılması gereklidir.


FTP’nin Kullanım Amacı Nedir?

İki farklı kullanım amacı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi eğitim, ikincisi ise sunucudaki dosyaların şirket içerisinde transfer edilmesi işlemidir. Farklı dosya transferi işlemleri sağlayan uygulama veya yazılımlar çok daha karışık bir sistem barındırdığından, FTP bu uygulamalara göre çok daha kullanışlı ve rahat kullanılır. Aynı zamanda güvenlik ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırdığı için herhangi bir şirkete veya kuruluşa ait olan sunucu dosyalarının güvenli bir sistem içerisinde taşınması konusunda çoğunlukla tercih edilen bir sistemdir.


FTP Hakkında Teknik Bilgiler

Şifre olarak elektronik posta adresiniz istenildiği için e-mail adresinin eksiksiz yazmanız gerekir.
Büyük ve küçük harfe duyarlı olduğundan, aktarım yapmak istediğiniz dosyanın adını doğru yazmalısınız.
Metin modundayken farklı olarak program dosyası, görüntü veya video aktarması yapamazsınız.
Şifreli bir trafiğe sahip değildir, güvenli dosya aktarımı için SCP ya da SFTP kullanmanız gerekebilir.
Dosya aktarımı için kaynak dosyaların okuma ve yazma gibi izinlere sahip olması gereklidir.


Ücretsiz FTP Uygulamaları Nelerdir?

Windows, Linux ve Mac gibi işletim sistemlerinde kullanılmak üzere farklı olarak üretilen uygulamaları olduğundan, kullanmak istediğiniz FTP’nin işletim sisteminize uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Filezilla : Bütün işletim sistemleriyle uyumlu olarak çalışan açık kaynak kodlarına sahip bir uygulamadır. Dosya transfer işlemi için en sık tercih edilen ve sürekli geliştirilen bu uygulama ile verilerinizi aktarabilirsiniz.

WinSCP : Yalnızca Windows işletim sistemlerinde çalışan bir uygulamadır. Aynı ekranda birden fazla oturum açmayı mümkün kıldığından dolayı birden fazla veri aktarım işlemini aynı anda yapmanıza olanak sağlar.

Cyberduck : Açık kaynak kodlarına sahip bu uygulama, yalnızca MAC işletim sistemlerinde çalışabilir. Gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olmakla birlikte, aynı zamanda içinde barındırdığı metin düzenleme seçeneği sayesinde farklı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan kolaylıkla düzenlemeler yapabilmenize olanak sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu