Sunucu

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, Türkçe dildeki karşılığı “Google Arama Konsolu“dur. Bu hizmet internet sahiplerine sunulan kullanımı ücretsiz olan bir araçtır. Bu hizmetin en güzel avantajlarından birisi, web sitenizin yapılan hangi aramalarda ön plana çıktığı ve site trafiği gibi birçok önemli konuda önemli verilere ulaşabilmenizi sağlar.

Google Search Console, internet sitesi sahiplerinin web sitelerinin performanslarını izlemek ve değerlendirmek amacıyla birçok farklı araçlar sunmaktadır. Diğer bir yandan web sitesi sahiplerinin, sahibi olduğu web sitelerinin kullanıcıları veya ziyaretçileri tarafından ne şekilde göründüğü ile ilgili konuları da rahatlıkla takip edilmesine olanak sağlar. Dolayısıyla bu durumlar ile ilgili eksiklikleri rahatlıkla gidebilirsiniz.


Google Search Console’nin Faydaları Nelerdir?

Web siteniz ile Google arasında iletişim sağlamanıza yarar.
Google yalnızca web sitenizin yönelimine uygun aramalarda gösterir.
Google’a web sitenizin gerçek sahibi olduğunuzu kanıtlamanızı sağlar.
Dilediğiniz sayfanın dizinlerinize kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.
Web sitenizin Google’da hangi şekilde arandığını görebilirsiniz.
Web sitenizin hangi platformlarda paylaşıldığını öğrenebilirsiniz.
Anahtar kelimelerinizin için performans amaçlı analizler yapabilirsiniz.
En sık aratılan ürünlerinizi görüntüleyip satışlarınızı yükseltebilirsiniz.
Google’nin alışveriş odaklı reklamlarından daha iyi performans alırsınız.
Web sitenizin mevcut olan link yapısını kontrol edebilirsiniz.


Google Search Console Web Sitesine Nasıl Eklenir?

1-) Özellik Ekleme

Google Search Console ekranına giriş yaptıktan sonra, özellik ekleme yerini görüntüleyeceksiniz.

2-) Google Search Console ve Onay Süreci

“Mülk Ekle” sekmesine tıklayın ve web sitenizi ekleyin. Bu işlem sonrasında Google, bu web sitesinin size ait olduğunu doğrulamak amaçlı bir onay isteyecektir. Bu işlemin amacı başka kullanıcıların kendi Google Search Console panellerine bizim kendi sitemizi veya bizlerin de başkalarının sitelerini eklemememiz içindir.

Tarafınıza gelen kodu <head> etiketi arasında yazmanız yeterli olacaktır, artık Google web sitenizin size ait olduğunu onaylamış olacaktır. WordPress yazılımını kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Görünüm > Düzenleyici >Tema Üstbilgisi şeklinde devam edin sahip olduğunuz kodu burdaki <head> etiketinin olduğu alana yapıştırın ve son olarak “Güncelle” diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

3-) Tercih Edilen Domain Seçimi

Etki alanı seçimi için Google Search Console ve Google Analytics entegrasyonunu yapmanız gerekir. Bu önemli bir işlemdir çünkü bunun sayesinde domain adresiniz nasıl ise siteniz öyle görünecektir.
Örnek olarak “www.skyvds.com” veya “skyvds.com

Fakat “skyvds.com” olarak kullanılan bir site için Google, bu site ismine uygun olarak indeks işlemi yapar. Farklı internet siteleri sizin internet sitenizi bir link olarak gösterdiğinde “skyvds.com” yerine “www.skyvds.com” olarak bir görünüm yaparsa, bu link Google tarafından hiçbir işleme dahil edilmeyecektir.

Bu tercih ayarlarını değiştirmek için Google Search Console açın ve “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada “Site Ayarları” kısmına devam edin. Tercihinizi işaretledikten sonra kaydetmeyi unutmayın.
İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu