E-ticaret

Google Search Console’a Site Ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Search Console eski adı ile Webmaster Tools olarak bilinir ve Türkçe dilimizdeki yerini Arama Konsolu anlamına gelir. Google tarafından web sitesi sahiplerinin sitelerine ilişkin çeşitli analizleri görüntüleyebileceği açık kaynak kodlarına sahip, kullanımı ücretsiz olan bir araçtır ve web sitesi sahiplerine avantajlı hizmet sunar.

Google Search Console’u kullanarak, sitenizin bulunan yazılım hatalarını, izin verilen bağlantıları, gelen ve giden bağlantıları, sitenizin Google arama sonuçlarında hangi kelimelerde kaçıncı sırada yer aldığını, mobil uyumluluğunu, Google tarafından yapılan taramalarda ise tespit edilen hataları ve çözüm yollarını görebilirsiniz. Aynı zamanda Google Search Console’u kullanmak SEO çalışmalarınızı da olumlu etkiler.


Google Search Console’a Site Ekleme

Google Search Console’a site eklemek için öncelikli olarak Google hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Sonrasında https://search.google.com/search-console/welcome adresinden sol tarafta bulunan domain bölümüne alan adınızı yazıp ve giriş yapınız. Açılan sayfada sol üst köşedeki açılır listeden “Mülk Ekle” bölümüne sitenizin adresini giriniz. Sonrasında domain satın almış olduğunuz sağlayıcıda oturum açmalısınız.

SkyVds kullanıcı paneline göre izlemeniz gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir :

Hosting paketinize DNS kaydı eklemek için müşteri girişi sağladıktan sonra üst menüden “Hizmetler > Hizmet Listesi” sekmesine giriş yapınız ve işlem yapacağınız paketin “Yönet” butonuna tıklayınız.

Hosting yönetim panelinde sol menüde bulunan “DNS Yönetimi” sekmesine giriş yapınız.

Yeni DNS kaydı oluştur başlığı altından kayıt türü’nü TXT olarak seçin“isim” kutucuğuna “@” yazabilirsiniz.

Search Console’dan DNS yapılandırmasını kopyalayınız ve “Değer” kutucuğuna yapıştırınız.

Özelleştirilmiş herhangi bir alan bulunmuyor ise “TTL” kutucuğunda işlem yapmanıza gerek yok.

“Yeni DNS Kaydı Ekle” butonuna tıklayarak TXT kaydını ekleyebilirsiniz.

Search Console’un görselde yer alan doğrulama ekranına gidip Doğrula tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu