Dijital Pazarlama

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, Türkçe dilimizdeki yerini “Google Etiket Yöneticisi” olarak almaktadır. Kısacası yeni nesil ölçme ve değerlendirme araçlarından bir tanesi olarak adlandırılabilir. Fakat asıl amacı, sitenizdeki etiketleri olduğundan çok daha verimli bir şekilde ve etkili kullanabilmenizi sağlayan bir araçtır. Bünyesi içerisinde çeşitli analiz araçlarını da kapsayan ve detaylı analizler yapabilmenizi olanak sağlayan Google Tag Manager; sahibi olduğunuz web sitenizin header ve gövde kısmına yerleştirdiğiniz iki farklı koddan oluşur.

Site yükleme standartlarına yeterli miktarda etki eden bu kodlar, tüm header kodlarının tek bir noktada toplanmasını da mümkün hale getirmektedir. Bu şekilde, hangi etiketlerin ne kadar fazla kullanıldığını ölçmüş olursunuz. İlk bakışta kullanımı amacıyla verimlilik üzerinde ciddi bir etkisi olmayacağı düşünülmüş olsa da, aslında bu araç Analytics gibi uygulamaların verilerinden çok daha detaylı verilere ulaşılmasını sağlar.


Google Tag Manager ve Google Analytics

Google Analytics, ekli bulunduğu sayfasındaki kullanıcı hareketlerini analiz eden ölçme ve değerlendirme için kullanılan popüler bir uygulamadır. Google Tag Manager ise, Analytics kodlarını da içinde barındıran ve tüm platformlarda ölçme yapabilen bir uygulama olarak hizmet vermektedir. Sadece web sitelerinde değil, IOS ve Android platformlarında yayın yapan uygulamalar da bu sistemle rahatlıkla analiz edilebilirler. Google Cloud platformunun tüm kullanıcılar için şu an için ücretsiz sunmuş olduğu bu açı kaynak kodlarına sahip uygulama sayesinde verimlilikten, kullanıcı deneyimi ve eğilimleri ölçümüne kadar bir çok analizi yapmanız mümkün.


Analiz Neden Önemlidir?

Web sitenize kullanıcıların nasıl ulaştığını bilmiyorsanız, neyi nasıl yapacağınızı ve uzun sürede geliştirme planlarını yapmanız imkansızlaşır. Bu bir gıda üreticisinin ürünü hakkında piyasanın ne düşündüğünü bilmeden yatırım yapmasına benzer. Kullanıcılar sitenizde ne kadar süre kalıyor, hangi sayfalardaki hangi sekmeleri tıklıyor, hangi sayfaları daha çok okuyor, hangi içerik daha ilgi çekici gibi verilere erişmek, planlama bakımından çok büyük öneme sahiptir. Daha çok kullanıcıya daha etkin biçimde erişmek için web sitelerinde analizi iyileştirecek çözümlerden olan Google Tag Manager’a Google üzerinden erişebilir ve siteniz için ayrı bir hesap oluşturarak yalnızca kendinize ait birden çok detaylı analizlere başlama imkanı yakalayabilirsiniz.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu