Dijital Pazarlama

Google Trends Nedir?

Google, günümüzde web kullanıcıları dahil olmak üzere site sahipleri ve dijital dünyada yer alan profesyonel işletmeler için de oldukça gelişmiş araçlar sunmaktadır. Sektörün en gelişmiş arama motoruna sahip olma özelliği ile bilinen Google, istatistiksel değerlere sahip doğru veriler sunmaktadır. Google 2006 yılından itibaren Google Trends ile bu tip verileri paylaşmaya başlamıştır. Böylelikle herkes dilediği tarih aralığında ve ülke çapında hangi anahtar kelime veya anahtar kelime grubunun popüler olduğunu görebilmektedir.

Google Trends ile son zamanların en çok yapılan aramalarına erişim sağlanabildiği gibi, hangi anahtar kelimelerin popüler olduğunu da keşfedebilmek mümkündür. PR şirketlerinden, SEO uzmanlarına, şirket sahiplerinden istatistik şirketlerine, çeşitli özel şirketlerden kamu kurumlarına kadar birçok kurum ve kuruluş bahsedilen bu bilgileri kullanmaktadır. Google Trends bu anlamda en çok tercih edilen araç olarak bilinir.


Google Trends’i Kimler Kullanır?


Google Trends‘in, çeşitli alanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda veya günümüzde aktif olarak yapılan ticari araştırmalariçin oldukça kullanışlı olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda SEO açısından da web sitesi sahipleri için oldukça önemli olan bir kaynaktır. Öte yandan Google Trends, çok detaylı bilgiler sunmak yerine daha çok genel ve geniş kitlelerin yaptığı arama sonuçlarını gösterir. Anahtar kelime analizi için kullanılabilir fakat çok detaylı aramalar ya da arama alanı düşük kelimeler için Google Trends kısmen yetersiz kalabilir.

Fakat genel bilgiler içeren bir blog sayfanız varsa, Google Trends‘in kullanıcıların eğilimlerine göre keşfetme olanağını sunması işinize oldukça yarayacaktır. Böylelikle site trafiğinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Bun bir örnek verecek olursak, bir e-ticaret sitesi gündeme dayalı blog girişleri yaparak sitesine dolaylı yoldan daha fazla ziyaretçi çekebilir. Her ne kadar son zamanlarda Google tarafından sitenin kullanıcı trafiği diğer parametrelerin yanında daha geri planda kalsa da, sitede geçirilen süre bakımından bu tarz içerikler işe yarar.


Kurumsal PR ve Google Trends İlişkisi

Çok büyük şirketler de kitlesel pazarlama amacıyla Google Trends‘in verilerinden faydalandığını biliyoruz. Geniş kitlelere ulaşmak isteyen şirketler veya kar amacı gütmeyen kuruluşlarla birlikte kamu kurumları da dahil olmak üzere kullanıcıların genel eğilimlerini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla bu aracı kullanabilirler. Kurumsal boyutta piyasa araştırması yapmak, geçmişte çok büyük maliyetlere sebep olsa da, bugün Google Trends sayesinde maliyeti olmayan, kullanışlı veriler her sektör için verimliliğe dönüşme potansiyeli taşır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu