E-ticaret

Güvenli E-Ticaret İçin Altın İpuçları

E-ticaret hem ülkemizde hem dünyada gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle mobil cihazların kullanımının artması sebebiyle internetin her alanına rahatlıkla ulaşım sağlayan insanlar, alışverişlerini artık e-ticaret siteleri aracılığıyla gerçekleştiriyor. Bu global ticaretin yükselişi, e-ticaret üzerinden hizmet veren internet sitelerinin de popülerlik kazanmasını sağlamıştır. Fakat bu noktada kullanıcıların bilmesi gereken önemli bir konu var.

Bu ticaret yükselişinin artış sağlaması beraberinde çeşitli riskleri de getirmiştir. E-ticaret sitesini kullanarak alışveriş yapan ve korsanların saldırısına uğrayıp mağdur olan çok fazla sayıda kullanıcı vardır. Araştırma yapmadan gerçekleştirilen alışverişler maalesef bu şekilde üzücü sonuçlar doğurabiliyor. Dolayısıyla internet üzerinden güvenli alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların güvenilir alışveriş sitelerini tercih etmeleri önerilir.


Firma ve İletişim Bilgilerini Kontrol Edin

Alışverişinizi tamamladıktan sonra şikayet, değişim veya teknik destek gibi konularda karşınızda ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek kaliteli bir müşteri temsilcisi bulmak istiyorsanız, alışveriş yapmadan önce e-ticaret sitesinin içeriğini kontrol etmelisiniz. Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin hakkımızda, iletişim ve destek gibi sayfaları olup olmadığını kontrol edin. Firma bilgileri ve iletişim adreslerinin doğruluğunu teyit edin. Satış sonrası destek hizmetinin nasıl işlediğini öğrenmek için bir mesaj gönderin ve geri dönüş süresini kontrol edin.


Ürün Resim ve Özelliklerini Kontrol Edin

E-ticaret yoluyla internetten bir ürün satın almak istediğinizde, sitede yer alan ürünlerin görselleri ve özelliklerine dikkat edin. Ürünün görseli ile satın almayı planladığınız ürünün aynı olup olmadığını kontrol edin. Bazen tasarımları aynı olsa da özellik olarak farklılık taşıyan ürünler olabiliyor. Gerekirse ürününüzü internette aratın veya farklı sitelerde aynı modeldeki ürünlerin özellikleri ile karşılaştırın. Eğer bu araştırmaları yapmazsanız tasarımı aynı fakat özelliği daha düşük olan bir ürüne normalinden daha fazla ücret ödersiniz.


SSL Sertifikasına Sahip E-Ticaret Sitelerini Kullanın

SSL sertifikaları bir web sitesinin güvenilir olduğunun en somut örneklerinden birisidir. SSL sertifikaları özelliklerine göre farklı gruplara ayrılır. E-ticaret siteleri için en uygun olan SSL türü EV SSL‘dir. Bu SSL sertifikasına sahip resmi firma verileri, firmanın sahip olduğu bilgi ve belgelerin doğrulanmasından sonra verildiğinden, tarayıcı çubuğunda firmanın adı ve unvanı yer alır. Aynı zamanda sitenin alan adı tarayıcı çubuğunda yeşil bir ifade ile “https” olarak belirtilir. Bu durum, e-ticaret sitelerinde güvenli bir şekilde alışveriş yapılabilmesine imkan verdiği gibi ziyaretçiler için de güvenilir bir sayfa olarak belirlenmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu