Hostingİpuçları

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi hosting paketinin taşıdığı özellikler, diğeri ise hosting firmasının doğru seçimidir.

Kurumsal ya da bireysel web sitesi açmak için ilk olarak hosting ve domain almak gerekir. Web site için hosting paketleri tercih etmek bazen kafa karıştırıcı olabilir. Hangi özelliklere ve neye göre hosting paketi alacağınızı bilmeniz lazımdır. Ayrıca hosting hizmetinin nasıl ve hangi firmadan alınması gerektiği de oldukça araştırılması gereken bir durumdur. İşte hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Hosting Firmasının Seçimi Önemlidir!

Hosting almak için firma seçerken dikkat etmek gereken bazı özellikler vardır. Bunlar;

 • Firmanın ne kadar tecrübeli olduğuna bakmalı ve mutlaka sağlamlığını kontrol etmelisiniz. Yeni bir firma bu tür işlerle baş edemeyip yarıda bırakabilir. Firma hakkında yapılan yorumlarını okuyun.
 • İnternette firma için yapılan yorumları okuyabilir ve tek tek araştırma yapabilirsiniz.
 • Firmanın kullanıcılarına sunduğu destek içeriklerine mutlaka dikkat edin.
 • Kullanıcı ile ilgilenen firmalar sorunları çözmede daha etkilidir.
 • Hosting fiyatları ve hizmet kalitesinin uygunluğunu diğer firmalar ile karşılaştırın.

Hosting Paket Seçimi Önemlidir!

Hosting paket seçimi kullanıcıya bağlıdır. Çünkü site, ne kadar kullanıcı çekecek, türü ne olacaksa ona göre paket belirlenir. Hosting paket seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

 • Aylık Transfer: Web sitenin ziyaretçilerinden elde edilen toplam veri transferidir
 • Disk: Çok fazla profesyonel bir site olmayacaksa 1 GB kapasite site için yeterli olabilir.
 • Eposta: Kurumsal bir hosting için mail kotası ve mail adresi çok önemlidir.
 • İşlemci: Hızlı bir sistem istiyorsanız yüklenme hızı yüksek olan bir işlemci tercih etmek gerekir.
 • Ram: Ram boyutu işlemci gibi yüklenme ve hazırlama hızını etkiliyor.
 • Linux-Windows: HTML sistemi kullanacaksanız her iki işletim sistemini de tercih edebilirsiniz.

İşletim Sistemi Siteniz İçin Büyük Önem Taşır!

Hostingler, işletim sistemi açısından farklı çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler; Linux ve Windows olmak tercih edilmektedir. Tercihlerin tamamı da kullanacağınız platforma göre farklılık gösterecektir. Bu iki hosting platformu işletim sisteminin doğru çalışmasında etkilidir. Bu nedenle sistemlerden birini tercih ederken bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle web sitenizin kodlama dili en önemli olan husustur. Eğer web sitenin kodlaması .ASP ya da .ASPX dillerinden yazılmışsa Windows hosting seçmelisiniz daha doğru olacaktır. Bunun sebebi ise Linux sistemi bu iki dili desteklemez. Eğer web sitenin kodlamasında PHP dili çalışıyorsa Linux hostingi seçebilirsiniz.

Web Site Alanınızı Belirleyin!

Web alanı belirlemek, hosting alımlarında çok önemlidir. Genellikle bu işleme hosting alanı da denilmektedir. Önemi ise web sitede kullanılan yazı, video ve resimlerin toplam alan kapasitesidir. Bu tür kullanılan medyaların alanın genişliği doğrudan hosting alanını etkiler. Web siteyi oluştururken ihtiyaç fazlası bir alan satın almak kullanım açısından da gereksiz olacaktır. Ayrıca daha fazla alana sahip web siteler maddi açıdan da kullanıcıları etkileyecektir. İhtiyaçtan fazla hosting alanına bu nedenle gerek duyulmaz.

Örneğin, sadece yazı paylaşımı yapacağınız ve toplamda 6 sayfa içerik oluşturacağınız bir web sitesi için 3 ya da 4 GB’lık bir hosting alanı satın almanızın yeterli olacaktır. Fakat web sitenizde video ve fotoğraf gibi daha fazla alan kaplayan içerikler yoğunlukta olacaksa 3-4 GB’lık alan size yetmeyecektir. İlk kez bir web site oluşturuyorsanız 3-4 GB ile başlayarak daha sonra sitenizin ihtiyaç durumuna göre ilerleyen zamanlarda da web alanına göre genişletme yapabilirsiniz.

Hosting Paketini Ziyaretçi Trafiğine Göre Ayarlayın!

Site trafiği, hosting seçimlerinde çok önemli olmaktadır. Çünkü web siteye aynı anda kaç ziyaretçinin girdiği seçimleri doğrudan etkileyen bir konudur. Site içeriği ve buna oran gelen kitlenin çokluğu site trafiğini etkileyecek en önemli faktörlerdendir. Bu yüzden hosting seçimi, tahmini olarak yapılan aylık ziyaretçi sayısına göre belirlenmelidir. Eğer seçimler, aylık ziyaretçi sayısına yeterli olmayacaksa, trafik kotası dolduktan sonra web sitesi çökecektir. Ayrıca bir sonraki ay siteye erişim olmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için trafik kotası yüksek bir hosting paketine geçmeniz gerekir.

Veritabanına Göre Seçim Yapmalısınız!

Veritabanı hosting seçimlerinde çok önemli olmaktadır. Hosting seçimi yapmadan önce mutlaka veri tabanının MySQL mi yoksa MsSQL mi? olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Veritabanı, web siteler üzerinde tüm verilerin depolandığı ve web siteye verilerin eklendiği alanladır. Bu alanlarda ayrıca gerekli görülen veriler silinir ya da güncellenir hale getirilir. Bu işlemlerin tamamının yapıldığı alana ise veritabanı alanı adı verilir. Site her aktif duruma geldiğin ve açıldığında sitede bulunan veriler doğrudan veri tabanından çekilir. Veritabanı üzerinden çekilen her veri tek tek kullanıcıya sunulur.

Hosting paketlerinde yer alan ve veritabanı etkileyen çeşitler MySQL ve MsSQL olarak iki çeşide ayrılır. Web sitesi PHP ile hazırlanmışsa MySQL veritabanı özelliğini kapsayan bir hosting seçmek gerekmektedir. Sitenin ana yazılımı .ASP ya da .ASPX olarak düzenlenmişse de veritabanı seçimi MsSQL özelliği aktif olan bir hosting türü olmalıdır. MySQL veritabanının sistemde ve web site üzerinde kullanımı MsSQL veritabanına kıyasla daha kolaydır. Ayrıca MySQL veritabanı daha güvenilir ve daha çok hız sağlayan bir sistemdir.

E-Posta Açılım Sayılarına Dikkat Edilmesi Gerekir!

Tercih edilecek hosting paketlerinde kurumsal ya da bireysel kullanım önemlidir. Çünkü kurumsal olan hosting paketlerinde e-posta açılım sayısı da artmaktadır. Özellikle kurumsal web site kullanıcıları kaç adet e-posta adresi açacak ise buna dikkat ederek bir tercih yapması gerekir. Aksi halde kurumsal yapıya uygun seçim yapılmamış olur. Ayrıca hosting alanları e-posta sayısına göre farklı alan genişliğine sahip olmaktadır. Eğer istediğinizden fazla e-posta açmak gerekirse hosting paketlerinin küçük olması web sitesi için sıkıntı yaratabilmektedir.

Subdomain Sayısını Doğru Belirlemelisiniz!

Subdomain sistemi aslında sitenin ana domainin sisteminin temelini ve altyapısını oluşturulacak olan domainlerdir. Subdomain sayısı mutlaka web sitenin içeriğine ve kapsamına göre belirlenmelidir. Eğer yazı içerikli yani blog ya da forum tarzı bir sayfa olacaksa genellikle hosting paketinizdeki subdomain sayısı yeterli görülmektedir. Fakat blog içeriğinden daha farklı medya içerikli bir proje tasarlanıyorsa hosting paketindeki subdomain sayısı yetersiz kalabilir. Bu duruma dikkat ederek mutlaka subdomain sayısına da bakılması gerekir.

Hosting Alanı ve Önemi

Hosting seçimlerindeki belki de en dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de hosting alanının doğru seçimidir. Hosting alanı özellikle kurumsal web siteler için çok büyük alana sahiptir. Çünkü kurumsal web sitelerde medya içerikleri daha fazla kullanılmaktadır. Bazı bireysel web site kullanımlarında da medya yani fotoğraf ya da video içerikleri tercih edilir. Bu içeriklerin web sitede çok fazla bulunması demek çoğu zaman hosting alanının yetersiz kalması demektir. Böyle bir sorun ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka konu hakkında bilgi sahibi olan kişilere danışmakta fayda vardır. Hosting alanı ve web site içeriği hakkında bilgi alarak doğru hosting paket seçimi yapabilirsiniz. Aksi halde yapacağınız yanlış seçimler doğrudan web sitenizde çökmelere ve uzun süre açılmama sorunlarına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu