Sunucu

İletişim Sunucusu Nedir?

İletişim sunucusu, çeşitli ağ iletişimi uygulamaları için kullanılan ve üreticilerin genel anlamda farklı düzeylerde olan çok sayıda değeri aynı anda eklemesine izin veren bir bilgi işlem sistemi platformudur. İletişim sunucularının sistemlerinde iletişim dağıtımı farklı ağ altyapıları ve gerçekleştirilir. Bunlar genellikle;

  • Kablosuz,
  • Geniş bantlı,
  • IP multimedya gibi iletişim sistemleri şeklindedir.

İletişim sunucuları günümüz dünyasında oldukça büyük bir rağbet görmenin akabinde kendi içerisinde kullanılan ağ alt yapısındaki ekipmanlar ve tedarikçilerin sayısında da büyük artış olmasına sebep olur. Aynı zamanda İletişim sunucularının en büyük destekçileri özellikle iletişim ve BT endüstrileri olarak b ilinmektedir.


İletişim Sunucusu Nasıl Çalışır?

İletişim sunucuları genel olarak bir ağ üzerinde yer alan kullanıcılarının çeşitli telekomünikasyon bağlantıları üzerinden birbirlerine veri aktarmalarına yardımcı olmaktadır. Uzak konumlarda bulunan sistemler veya ağlar hakkında dosya aktarılmasına imkan sağlayan bu sistem, aynı zamanda sistem içerisindeki verilere ihtiyaç duyan kullanıcıların, istedikleri zaman ve istedikleri yerden istedikleri bilgiye ulaşması için uygun koşulları sağlar. Özel bir sistem olarak geliştirilen ve geliştirilmeye devam eden iletişim sunucusu, yazılım ve donanım özelliklerine bağlı olarak bir ya da birden fazla kullanıcının eş zamanlı iletişim kanallarının oluşmasını sağlar.


İletişim Sunucusunun Faydaları Nelerdir?

Veri formatları, iletişim protokolleri ve kablo sinyalleri arasında ağ geçidi işlevleri sunar. Bu sayede bu sinyaller arasında ihtiyaç duyulan çeviri yapan sunucu, bilgisayarlar için ana bilgisayar bağlantısı sağlar.

Modem bankaları ya da oturumları ile dahili kullanıcıların oturum açmasına ve herhangi istenilen bir veriye uzaktan da olsa erişim imkanı sağlanması konusunda büyük ölçekte yardımcı olarak büyük avantaj sağlar.

Hangi konumda olursa olsun kullanıcıların ağa erişimi sağlanır ve uzaktan kumanda yöntemi ile tüm işlemler kolayca LAN’a bağlı özel iş istasyonunda gerçekleştirir. Bu da erişim anlamında kaliteli hizmet sağlar.

Sahip olduğu özelliklere bağlı olarak, uzak LAN’larla arasında köprü kurarak bağlantı oluşmasını sağlar. Böylece gerekli olduğunda LAN’lar arasında veri paketlerinin erişim sağlaması amacıyla otomatik aktarır.

Elektronik posta sunucuları sayesinde e-postaları alma ve gönderme işlemi için ağlara otomatik bağlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu