Sunucu

Inode Nedir? Inode Limit Nedir?

Kısaltılmış hali Inode olan Index Node’nin Türkçe karşılığı “Dizin Düğümü” anlamına gelmektedir.
Inode’ler, bütün dosya sistemlerindeki atom parçacıkları olarak bilinirler. Sistemde herhangi bir sorun olmadığı taktirde stabil olarak çalışan ve görevlerini stabil bir şekilde yürüten sistemin temel parçalarıdır.

Bu çalışan küçük dizin dosyaları genellikle sistemin perde arkasında işlevsellik gösterirler. Web sitenize herhangi bir şekilde veya dolaylı yoldan bir dosya yüklemek istediğinizde, dosyayı oluşturan bu veriler birçok yerde saklanırlar. Inode‘ler bloklar şeklinde olduğundan diskinizin farklı alanlarına dağılım gösterebilirler.


Inode Limiti Nedir? Ne İşe Yarar?

Genel anlamda sistemde yer alan her dosyanın bir karşılığı olarak inode bulunur. Dosya boyutunun küçük veya büyük olmasının bir önemi yoktur. Bu yüzden her bir dosya sistemde karşılığı olarak bir inode kullanır.
Inode sınırı, bir web sitesi sunucusunun depolama alanında barındırabileceği maksimum sayıdaki dosya ve klasör sayısı anlamına gelmektedir. Örnek olarak bir web sitesi kullanım olarak inode sınırını 300.000 olarak belirlerse, bu web sitesi sunucusunda 300.000 adetten fazla dosya ve klasör barındırması mümkün değildir.

Genellikle inode limitine yaklaşıldığında hosting hizmeti aldığınız şirket size web sitenizin kullanmakta olduğu dosya sayısının nasıl azaltılacağı ile alakalı hizmet verebilmek için tavsiye ve bilgilendirmelerde bulunur. Bunları değerlendirmeye almayan bir kullanıcı, inode ile ilgili temizleme yapabilmek için dosyaları silene kadar veya daha yüksek inode limiti sağlayan bir hosting paketine geçene kadar web sitesine erişemez.


3 Adımda Inode Temizliğinizi Yapın!

1-) Kullanılmayan Dosyaları Silin

Inode kullanımını azaltmanın en temel yollarından birisi ise dosyaları, temaları ve eklentileri silmektir. Çünkü bir dosya silme işlemi yaptığınız zaman o dosyanın inode dosyasını da silmiş olursunuz. Bir web sitesinin daha hızlı yüklenebilmesi için o web sitesine ait eklenti kullanımının minimum seviyede tutulması gerekir.


2-) Bulut Depolamayı Kullanın

Inode silme işleminde ikinci en etkili yöntem olarak bulut depolama yöntemini kullanmaktır. Buna bir örnek verecek olursak eğer, Microsoft, Google, Amazon gibi global anlamda büyük kitlelere sahip olan dev şirketlerin de inode ile alakalı olarak bulut depolama hizmetini kullandığı yönünde bilgiler mevcuttur.


3-) E-Posta Denetimi ve Önbellek Temizliği

E-postalarınızı sık sık kontrol ederek “Gönderilen” isimli klasörü temiz tutmak, eski e-postaları ve büyük spam klasörlerini temizlemek, size inode alanı açma konusunda büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda inode temizliği ve buna bağlı olarak web sitenizin hızlanmasını istiyorsanız önbelleğinizi hep temiz tutun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu