Dijital Pazarlama

KPI Nedir?

KPI (Key Performance Indicator) Türkçe dilimizdeki karşılığı Kilit Performans Göstergesi olarak yerini alır. Dünya genelinde şirketlerin veya kişilerin bireysel ölçüde kilit hedeflerine doğrudan ulaşıp ulaşamadığını görüntülemesini sağlayan ve aynı zamanda bunları analiz ederek ölçümünü yapan önemli bir değerdir. İşinizdeki başarı oranınızı yükseltmek, mevcut satış ve pazarlama konusundaki çözüm odaklı stratejilerinizin iyileştirilmesi için KPI’lardan yardım almanız gerekir. Rakiplerinizle rekabet yarışında KPI’lar büyük önem taşır.

Şirketlerin kar gelir oranları, pazar payındaki verileri, güncel tıklanma istatistikleri gibi KPI örnekleri şirketlerin finansal alanlarında, müşteriler ile iletişimin hangi boyutlarda olduğu, pazarlama, çeşitli çevre odaklı projelerin oluşturulması ve belirlenmesi konusunda şirketlerin kullanması gereken çok önemli bir değerdir.


KPI Ne İşe Yarar?

Google şirketinin geçtiğimiz senelerde yapmış olduğu bir anket çalışması sonucunda, dünya genelindeki şirketlerin %50’sinden fazlası karar verme süreçlerini tamamlamak için KPI’lara başvurduğu belirlenmiştir. Bunlarla sınırlı kalmayan KPI’ların önemini anlamak için avantajlarının ne olduğuna gelin beraber göz atalım.

Şirketinizi ilerleyişi ve satış amaçlı projelerinizin verileri hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler verir.
İşinizi büyütmek amacıyla hangi alanlarda eksikliğiniz olduğunu keşfetmenizi olanak sağlar.
Giriş ve çıkış süreçlerinin takibini sağlayarak sizler için genel anlamda analizler oluşturur.
Hedefleriniz, çalışanlarınızı veya farklı önceliklerinizin stabil olarak kalmasında yardımcıdır.
Piyasada sürekli değişiklik gösteren ortam koşullarını yakalamanızda büyük rol oynar.
Çalışan personellerinizin çeşitli eğitimlere ihtiyaçları olup olmadığını ölçmenizi sağlar.
Verilere odaklı olarak çalışma prensibine sahip olmanız konusunda sizi teşvik eder.
Karar verme aşamasında size bu süreci kolaylaştırmak amacıyla gerekli bilgiler sunar.


KPI Nasıl Ölçülür?

1-) Sayım İşlemi : KPI’ları takip edebilmenin en temel yöntemidir. Tam sayılar yardımıyla basit bir biçimde ölçümlemelerin takip edilmesini sağlar. Örnek olarak mevcut iş yerinizde veri ihlali ile alakalı durumlar var ise bunların sayımını yapabilmeniz ve takibini sağlayabilmeniz için size yardımcı olan bir işlem olacaktır.

2-) Toplamlar : Sayımlardan daha farklı olan bu işlemler sürekli olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek olarak şirketinizin aylık veya yıllık toplam gelirlerinin hesaplanması konusunda size olanak sağlar.

3-) Oranlar : İki farklı veriyi karşılaştırmak amacıyla bu verileri kümelere ayıran bir yöntemdir. Örnek olarak mağaza içi satışlar ile online satışlar arasındaki oranları karşılaştırmanızda etkili bir yöntem olarak bilinir.

4-) Ortalamalar : Şirketinizin kar hedeflerinin belirlenmesi veya gelir tahminlerinin oluşturulması konusunda etkilidir. Örnek olarak bir ürünü üretmek için harcanın süreyi veya üretim alanında harcanan giderlerin zaman ve maliyet alanında harcamış olduğunuz verilerin belirlenmesini ve tespit edilmesine olanak sağlar.

5-) Yüzdeler : Ziyaretçi veya müşterilerinizin şirketiniz ile ilgili olan Google aramalarının yüzde kaçlık diliminin olumlu olarak sonuçlandığını gösterir. Mevcut çalışanlarınızın kaç tanesinin çalıştığı işten memnun olup olmadığı gibi verileri analiz etmenizde ve bununla ilgili çeşitli çözümler üretmenizde etkili bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu