Hosting

KVM Nedir?

KVM (Kernel-based Virtual Machine) Türkçe dildeki karşılığı (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) olarak bilinir. KVM, Linux çekirdeği ve dağıtımlarında kullanılmakla beraber açık kaynak kodlarına sahiptir. KVM Linux, içerisinde birden çok sanal işletim sistemlerinin kurulabildiği ve çalıştırılabildiği bir sistemdir. KVM’nin kendisi yalnızca bir Linux aygıt sürücüsü oluşturur ve sanallaştırma sisteminin sadece bir parçasıdır. QEMU ve Libvirt gibi kullanıcı bileşenleriyle birlikte verilerin tam özellikte güvenli bir hale getirilmesinde önemli rol oynar.

Genel anlamda sanallaştırma, bir hiper yönetici veya sanal makine monitörü (vCPU) tarafından taklit edildiğinde taklit edilen hiper yönetici veya sanal makine monitörünün komutlarını fiziksel CPU‘ya çevirmesi gereklidir. Bu tahmin ettiğinizin çok daha ötesinde performans odaklı artış sağlayacaktır. Bu durumun altından kalkmak isteyen üreticiler, Intel VT-x ve AMD-V gibi modern işlemcileri sanallaştırma uzantılarını desteklemesi için üretmişlerdir. Bu işlemciler fiziksel CPU’nun direkt olarak vCPU ile eşleşmesini sağlar.


KVM’nin Avantajları Nelerdir?

Donanım : Yazıcı, USB ve çeşitli PCI aygıtları gibi Linux destekli donanımlarda kullanılabilir.
Güvenlik : KVM, sanal cihazların güvenliğini sağlamak ve yalıtımını sağlamak için SELinux ve sVirt kullanır.
Bellek : Yanlış çalışan bellek erişimleri başta olmak üzere Linux’un bütün bellek yönetimini ele alır.
Depolama : Sanal cihazlardaki disklerin anlık olarak yedeklenmesini ve birçok dosyada saklanmasını sağlar.
Transfer : Ana sanallaştırma bilgisayarından farklı başka bir bilgisayara anlık olarak geçiş yapılmasını sağlar.


KVM Nasıl Kullanılır?

KVM teknolojisi sadece CPU aracılığıyla sağlanan donanım destekleri ile kullanılabilir.
KVM kullanımı Windows, Linux veya farklı işletim sistemlerini çalıştıran birçok sanal makine ile çalışabilir.
Linux KVM’nin, tasarımındaki özel yapılar dolayısıyla yalnızca Linux çekirdeği ve dağıtımında kullanımı mevcuttur. Sistemin çalışabilmesi için Linux çekirdeği içerisine kurulumunun yapılması ve yüklenmesi gerekmektedir. Modüllerin ismi genelde kvm olarak isimlendirilir. Fakat işlemcilerin farklı olması durumunda modüllerin isimlerinde değişiklikler meydana gelmektedir. Örnek olarak, Intel işlemcilerindeki modüllerin isimleri kvm_intel olarak yer alırken AMD işlemcilerinde ise modüller kvm_amd olarak isimlendirilir.


SkyVds Sunucu Hizmeti

SkyVds VDS sunucular gelişmiş KVM sanallaştırma teknolojisine sahip olmakla birlikte bulut teknolojisi ile güçlendirilmiştir. Güçlü altyapısı dedicated sunucu kiralamış gibi bir performansa sahip olmanızı sağlar. SkyVds sunucu hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilmek için internet sitemizi ziyaret edebilir ve aynı zamanda satış ve destek ekibimizle iletişime geçip ürünlerimiz hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu