Dijital Pazarlama

MozRank Nedir?

Web sitelerinin arama motorlarındaki görüntülenmesini artırmak amacıyla, SEO ismi verilen çalışmalar yapılır. Fakat arama sonuçlarında 200’den fazla parametreye sahip olan Google’da bu kriterlerin hepsinin ölçümünü yapmak oldukça zor bir işlemdir. Google bu anlamda sadece web sitenizin SEO uyumlu olup olmadığını söyleyebilir. Google kullandığı pagerank sistemini kapattıktan sonra bu alanda büyük bir eksiklik yaşamıştır.

Bu eksikliklerin giderilmesi anlamında ortaya MozRank çıkmıştır. Bağımsız bir şirket olan MOZ, web sitelerin sahip olduğu MozRank değerinin tespit edilmesini sağlar. Fakat MozRank verilerinin hepsi ücretsiz değildir. Sitenizin MozRank değerlerine sürekli ulaşım sağlayabilmesi ve sınırsız olarak işlem yapabilmesi için, firmanın sunduğu abonelik paketlerinden bir tanesine sahip olmanız gerekmektedir. SEO ajansları ve web geliştiricileri için bu kaynaklar ücretli olsa da, önemli ve sahip olunması gereken kaynaklar olduğundan satın alınmalıdır.


MozRank Nasıl Hesaplanır?

Bildiğiniz üzere Google, sıralamaları ile ilgili birçok değerlendirme kriterlerini gizli tutar. Fakat bu alanda geniş faaliyetlere sahip kişi veya şirketler, bu değerleri deneme yanılma yoluyla elde edebilirler. MozRank bu anlamda sektörün en yoğun işleyişine sahip olan firmasıdır. Algoritma hakimiyetinden içerik bakımından web sitelerinin değerlendirilmesine kadar birçok kriterler MozRank eşliğinde site sahiplerinin hizmetine sunulur.

MozRank, DA, PA ve SS olmak üzere üç temel parametreyi esas alır. Parametre hesaplamaları yapılırken, mevcut içeriklerin değerlendirilmesi ve sitenin sahip olduğu performans ele alınır. Fakat genel anlamda Google tarafından özellikle dikkate alınan unsurlar ise DA, PA ve SS parametreleri olarak bilinmektedir.


DA Değeri :

Sitenizin sadece alan adı bakımından değerlendirmeye alınan kriterleridir. Alan adınızın hangi kaynakları kullanarak link aldığı, gelen bağlantıların sahip olduğu kalite ve spam oranı mevcut değerleri etkilemektedir.


PA Değeri :

Domain altındaki sayfaların niteliklerini ortaya sunan ölçme yöntemidir. Sayfa bazında puanlama ve domain bazında puanlama spam score ve diğer seo parametreleri ile eşleştirilerek MozRank’ın değerlerine ulaşılır.


Not :

Doğru SEO çalışmalarıyla, MozRrank değerinizi ciddi anlamda yüksek seviyelere çıkarabilmek kesinlikle sizin elinizde. Bunun için öncelikle güçlü donanımlara sahip, son teknoloji bir web sunucusuna veya barındırma paketine sahip olarak teknik kriterleri karşılamalı, sonra nitelikli SEO çalışmalarına yönelmelisiniz.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu