Sunucu

MySQL Nedir?

(My Structured Query Language) olarak bilinen ve Türkçe dilimizde (Yapısal Sorgu Dili) olarak bilinmektedir. MySQL, Windows, Linux ve Unix gibi işletim sistemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan açık lisans kodlarına sahip veritabanı sistemidir. Açık kaynak kodlarına sahip olduğundan dolayı kullanıcılarına ücretsiz kullanım imkanı sunan bu sistem, ticari amaçlı kullanmak isteyen kullanıcılar için ücretli olarak hizmet verir.
Bir örnek ile değerlendirecek olursak, wordpress eşliğinde bir blog oluşturduğunuzda ortaya çıkardığınız veri tabanı sayesinde eklemiş olduğunuz her türlü içerik güvenli ve sağlıklı bir şekilde bu veri tabanlarında saklanmış olur. Aynı zamanda her içerik eklediğinizde kayıt işlemleri otomatik olarak devam etmektedir.

MySQL, blog siteleri dışında çeşitli sosyal medya sitelerinde, forumlarda, alışveriş veya e-ticaret gibi birçok alanda kullanılabilirler. İçerisinde veri tabanı gerektiren bütün uygulamalarla birlikte bütün platformlarda kullanıma uygun olarak tasarlanmış MySQL, genellikle en çok ASP ve PHP gibi yazılım programlarıyla birlikte kullanılır. Güçlü karakter desteği, üstün arama teknolojisi ve sorgu önbelleği gibi çeşitli donanımlarıyla yüksek performans ve kalite konusunda kullanıcılarına hizmet verir. MySQL içerikleri iki farklı alanda incelenmektedir.


MySQL Avantajları Nelerdir?

1-) Kolay Sorgulama : MySQL, sahip olduğu geniş komut dizinleri sayesinde, kullanıcılarının yüzlerce farklı ölçekte sorgular yapmasına olanak sağlar. Yazılımın içinde var olan komut dizinlerinin açıklamaları ise çeşitli web siteleri içerisinde detaylı bir biçimde örneklerle ve görselleriyle birlikte anlatıcı bir şekilde yer almaktadır.

2-) Güçlü Karakter Envanteri : MySQL, dünya üzerinde kullanılan tüm dillere ve alfabelere sahiptir. Bunların eksiksiz bir şekilde depolanmasını sağlamıştır. Kodlar yazıldığında Türkçe karakterlerin internet sitelerinde görünebilmesi için UTF-8 ya da 1259-9 karakter setlerini kullanmanız gerekir. Bu karakter setleri ile birlikte daha yüzlercesine sahip olduğu için yazmış olduğunuz kodların rahatlıkla görüntüleme almasını sağlar.

3-) MyISAM Motor Teknolojisi : Bu motor teknolojisi sayesinde veri tabanı içerisinde bulunan tüm bilgilerin tam görünüm aramaları yapılabilir. Sistemin iç aramaları için tasarlanmış olan etkili ve kullanışlı bir yöntemdir.


4. Sorgu Önbellekleme : Kullanıcıların yapmış olduğu tüm aramaları kendi önbelleğine alır ve sonraki aramalar için çok daha hızlı sonuç alınmasını sağladığı gibi sunucu işlemcisinin de az kullanılmasını sağlar.

5-) phpmyAdmin : Hosting firmaları tarafından sunucuların üzerine kurulan MySQL, kullanıcılarına phpmyAdmin sayesinde kendi veri tabanlarına erişmelerine ve yönetmelerine olanak sağlamaktadır.


MySQL Komutları Nelerdir?

Create Database : Yeni bir veri tabanının üretilmesini sağlar.
Create Table : Yeni bir tablo üretimi için gerekli koddur.
Inser Into : Veri tabanına yeni kayıtlar eklemenizi sağlar.
Select From: Veri tabanından bilgi okunmasını sağlar.
Where : Yapılan işlemlerin etkileyeceği sütunları belirler.
Order By : Seçim işleminde ters-düz sıralamalar yapmanızı sağlar.
Update Set : Veri tabanında değişiklik ve güncellemeler yapar.
Delete From : Seçtiğiniz bilgilerin silinmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu