Sunucu

Ping Nedir? Ping Nasıl Düşürülür?

Ping 1983 yılında Mike Muss tarafından tasarlanan ve içerisinde yüzlerce satır kod barındıran bir programdır. Programın yazılma amacı ise günümüzdeki kullanımından çok farklıdır. Literatürde ping, denizaltıların bir gemiye olan uzaklığını ölçmek için göndermiş olduğu metalik tiz sesi için kullanılan bir kelime olarak bilinir.

Bu felsefe ile günümüze uyarlanan bu değer, bilgisayarlarımızdan çıkan sinyallerin hangi ölçüde gidip alındığını gösteren bir durumdur. Bilgisayarımızdaki verilerin herhangi bir sunucuya ne kadar sürede git-gel döngüsünü anlamımızı sağlayan bir sinyaldir. Bu durum kısacası internet bağlantımızın tepkime süresidir.


Ping Nasıl Ölçülür?

İnternet bağlantınızın kalitesi sadece Download (İndirme Hızı) veya Upload (Yükleme Hızı) olarak ölçülmez. Bunlarla beraber ping değerinizin de düşük olması büyük önem taşır. Yukarıdaki fotoğrafta görünen ping değeri, bilgisayarınızın başka bir bilgisayarın isteğine yanıt verme süresinin 0ms olduğunu görüyoruz. Hızlı internetlerin bu değerleri genelde 20ms civarındadır. 120ms’nin üstündeki değerler gecikmelere sebep olur.

Aşağıda belirtilen hız testi sitelerinden internetinizin mevcut olan ping değerlerini öğrenebilirsiniz.

SpeedTest
SpeedOf
SpeedSmart


Ping Neden Yükselir?

Sahip olduğunuz yüksek değerler sunucunuzdan kaynaklanıyor olabilir. Sunucunuzun IP adresini, yukarıda belirtilen hız testi sitelerinde test edip, test sonuçlarını farklı sunucular ile karşılaştırma imkanı bulabilirsiniz.

İnternet ağınızı aktif olarak kaç kişinin kullandığı çok önemlidir. Birden fazla kişinin ağınızda yüklü bir şekilde dosya indirme veya aktarma gibi işlemler yapması internet hızınızda dalgalanmalara sebep olabilir.

Wifi (Kablosuz Ağ Bağlantısı) sinyalleri çeşitli durumlardan bozulmaya müsait olabildiğinden dolayı, bağlantı hızınıza ait sinyal bütünlüğünü düşürebilir. Bu yüzden kablolu bağlantı her zaman doğru bir seçim olacaktır.


İnternetin yüksek oranda kullanılması sonucunda internet hızı düşebilir. Dolayısıyla herhangi bir sorunla karşılaşmamak için önlem almak amacıyla mevcut internet hızınızın 8-16 Mbps arasında olması önerilir.


Ping Nasıl Düşürülür?

Bilinen en etkili çözümlerin başında bilgisayarınızdaki kullanmadığınız diğer tüm program ve uygulamaları kapatmanız önerilir. Arka planda çalışan bu uygulamalar otomatik indirme yapabildiğinden hızınızı etkiler.

Zaman geçtikçe modem veya dağıtıcınızın önbelleği dolar ve cihazınızda takılmalar yaşanır. Buna çözüm olarak ise modeminizi veya dağıtıcınızı yeniden başlatabilir ve DNS önbelleğinizi temizleyebilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz VPN’ler bağlantı problemlerinizi etkilediğinden hız değerlerinizi artırabilir ve gecikme süresi yaşamanıza sebep olabilir. VPN veya Proxy gibi uygulamaları kullanmamaya özen gösterin.

Bilgisayarınızı modeminizin yanına taşımak veya kablolu bağlantı kullanmak sizi doğrudan yönlendiricinize bağladığından, wifi kullanımında olduğu gibi çeşitli sinyal gücü problemleri karşı karşıya gelmezsiniz.

Google’nin DNS sunucusu bilinen en hızlı DNS sunucusudur. Tercih ettiğiniz DNS sunucunu 8.8.8.8 olarak kullanabilir veya alternatif DNS sunucusu olarak 8.8.4.4 yazarak Google’nin DNS hizmetini kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu