Hosting

Plesk Panel ile 5 Adımda Web Sitenizi Yedekleyin

Plesk Panel olarak bildiğimiz yönetim paneli, Linux ve Windows kullanıcıları için özel olarak tasarlanarak geliştirilmiş bir hosting yönetim panelidir. Plesk Panel sayesinde domain adresi oluşturularak hosting hesabı açılabilir ve bu hosting hesabına ait mail adresleri, veri tabanları gibi hesaplar oluşturulabilir ve yönetilebilir.

Plesk panel sayesinde web sitenize ait olan veri tabanına ait yedeklemeleri alabilir ve buna bağlı olarak herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınız durumlarda web sitenizi sağlıklı bir şekilde güvende tutabilirsiniz.


Plesk Panel ile 5 Adımda Web Sitesi Nasıl Yedeklenir?

1-) Öncelikli olarak Cloud Panel’e giriş yapın ve Plesk Panel’de yer alan kullanıcı paneline erişim sağladıktan sonra yer alan menüler üzerinden “Hosting Yönetimi” seçeneceğine tıklayın. Açılan sayfada ise hesap adınızın yer aldığı sırada bulunan “Yönet” seçeneğini işaretleyin. Bununla beraber sayfanın üst tarafında yer alan “Kontrol Paneline Bağlan” ikonuna tıkladıktan sonra artık Cloud Panel’e giriş yapmış olacaksınız.


2-) Açılan ekranın sol tarafındaki menüden “Web Alanı Yönetimi” seçeneğine tıkladığınızda, barındırılan alan adlarını görüntüleyeceksiniz. Buradan “Alan Adını Yönet” seçeneğine tıklayarak Plesk Panel’e giriş yapın. Plesk Panel’e erişim sağladıktan sonra sağ üst menüden “Yedekleme Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.

3-) Açılan sayfada ise “Yedekle” seçeneğini işaretleyip devam edin.

4-) Açılan sekmede “Yedekleme Yapılandırma” seçenekleri doldururken, aşağıdaki görselde belirtildiği gibi doldurun. Bildirim gidecek mail adresi yerine, şahsınıza ait kullandığınız mail adresini yazabilirsiniz.

5-) Tamam seçeneğine tıklayıp devam ettikten sonra açılan pencerede yedekleme işlemi tamamlandığında, aşağıdaki görselde gösterildiği gibi sağ taraftaki yerde yeşil renkte bir ok işareti gözükecek ve indirilmeye hazır hale gelecektir. O butona tıkladığınızda, yedeklerinizi artık bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Plesk Panel ile alakalı 5 adımda yapmanız gerekenler bu kadar basit. Plesk Panel veya benzer çeşitli uygulamalar ile olan ihtiyaçlarınızı blog sayfamızın diğer çeşitli makalelerini okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu