Sunucu

Proxy Nedir?

Proxy‘nin Türkçe dilimizdeki karşılığı (Vekil-Aracı Sunucu) olarak bilinir. Bir siteye bağlanmak için başka bir kanaldan geçmenize yarayan bir araçtır. Proxy teknolojisi sizleri veri hırsızlığından, kimlik bilgilerininiz çalınmasından, istenmeyen reklamlardan, dolandırıcılıklardan ve her türlü illegal yollarla sizlere erişim sağlamak isteyen korsanlara karşı korunmanızı sağlar. Genel anlamda bu hizmetler için üretilmiş ve geliştirilmiş olsa da son zamanlarda engellenen internet sitelerine erişim amaçlı kullanıldığını da biliyoruz.

İnternette her çevrimiçi olduğunuz anda, giriş yaptığınız web sitelerinin geçmişi ISS’niz veya ziyaret ettiğiniz web sitesi tarafından izlenir. IP adresleri internet sitelerinin konumunu, giriş yapılan bilgisayarın lokasyonunu ve hatta ev adresinin bile tespit edilmesini imkan sağlar. Kullanıcının kişisel verilerinin güvenliği konusunda Proxy, belirtilen hiçbir şekilde adres veya benzeri bilgilerin çalınması ve saptanmasını önlemekle görevlidir.


Proxy Neden Kullanılır?

Günümüzde en çok kullanım nedenlerinden birisi yasaklı sitelere erişim amacıdır. Fakat sadece yasaklı sitelere erişim sağlamak için üretilen bir araç değildir. Asıl amacı güvenli ve hızlı bir bağlantı sunmasıdır. Ana internetinizin yetersiz veya yavaş olduğu anlarda daha yüksek hız ve güvenlik sağlamak için şirketler açısından çoğunlukla tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemin siteleri yardımıyla internetle bağlantı kurduğunuzda bilgisayarınızın ana IP’si değil, Proxy sunucunuzun IP’si gösterilir. Bu durum da gizlilik sağlar.


Proxy Çeşitleri Nelerdir?

Transparent : En çok kullanılan ve aynı zamanda ücretsiz olan bir türdür. Ziyaret ettiğiniz web siteleri hem kendi IP’nizi hem de Proxy sunucunuzun IP’sini görür. Çünkü IP adresinin gizlenme gibi bir durumu yoktur.

Anonim : Transparent sunuculardan tek farkı IP adresini gizlemesidir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı seçeneği bulunur. Hız, içerik ve performans anlamında Transparent ile aralarında hiçbir farklılık yoktur.

Elit : Çeşitleri arasında en özel sınıf olarak bilinir. Web trafiğinizi şifrelediği gibi aynı zamanda IP adresinizin de gizli tutulmasında etkilidir. Tespit edilemez ve diğer türlerine göre çok daha güvenli bir seçenektir.

Http : Sadece web sitelerine giriş yapmak için kullanılır. Genel anlamda erişim yasağı bulunan sitelere erişim sağlamak amacıyla en sık tercih edilen türüdür. IP adresinizi gizler ve hız konusunda performanslıdır.

Socks : Genellikle dosya indirme ve yükleme işlemlerini yapma, içerik akışını sağlama gibi işlemler için kullanılır. Diğer çeşitlerine oranla daha yavaştır. Yoğun trafik gerektiren ağ işlemleri için tercih edilirler.


Google Chrome Proxy Ayarları

Tarayıcınızın sağ üst tarafında bulunan üç nokta işaretine tıklayın.
Açılan sekmede “Ayarlar” kısmına tıklayın.
Sol tarafta yer alan “Gelişmiş” butonuna tıklayın.
Açılan menüde “Sistem” butonuna tıklayın.
Açılan yerde “Bilgisayarınızın Proxy Ayarlarını Açın” seçeneğine tıklayın.
“El ile ara sunucu kurulumu” kısımda bulunan “Ara sunucu kullan” butonuna basın.
“Yerel (intranet) adresler için ara sunucu kullanma” yazısının yanında yer alan kutuyu işaretleyin.
“Adres” kısmına Proxy adresinizi yazarak “Tamam” diyerek kaydedin.

Internet Explorer Proxy Ayarları

Tarayıcınızın sağ üst tarafında bulunan çark işaretine tıklayın.
Açılan sekmede “Ayarlar” kısmına tıklayın.
Açılan pencerede sol tarafta yer alan “Gelişmiş” butonuna tıklayın.
Açılan menüde “Ara Sunucu Kurulumu” yazısına tıklayın.
Yukarda “Google Chrome” yazısında belirttiğimiz adımları izleyerek ayarlarınızı yapabilirsiniz.


Mozilla Firefox Proxy Ayarları

Tarayıcınızın sağ üst tarafında bulunan üç çizgi işaretine tıklayın.
Açılan sekmede “Seçenekler” kısmına tıklayın.
Sayfanın en alt kısmında yer alan “Ayarlar” butonuna tıklayın.
Tarayıcının kendine ait Proxy sunucusunu kullanması için, “Sistem vekil sunucu ayarlarını kullan” işaretleyin.
Proxy adreslerini el ile girmek için “Vekil Sunucuyu Elle Ayarla” seçeneğini tıklayarak devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu