Hosting

Raid Nedir?

Raid, açılımı (Redundant Array of Independent Disks) olarak bilinir. (Yedekli Bağımsız Diskler Dizisi) karşılığıyla Türkçe dilimizdeki yerini alır. Raid, sabit disklerin fiyatlarının yüksek boyutlarda olmasından dolayı uygun fiyatlı diskleri birleştirerek, olduğundan daha fazla kapasite ve performans alınmasını amaçlamaktadır.
Bilindiği üzere HDD’ler SSD’lere göre daha fazla mekanik sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedir. HDD’ler ortalama olarak yılda %3 hata payına sahipken, bu oran SSD’lerde %1 barajının altında kalmaktadır.

Bu sebeplerden dolayı tüm verilerinizi güvene almak için veya sürücülerinizin çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalması durumunda alternatif olarak yardımcı teknikler uygulamanız gerekebilir. Tam bu noktada Raid işlemi, ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli bir yöntemdir. Yedekleme işleminden sorunların çözümlenmesine, performansın artırılmasından verilerin birden çok diskte saklanmasına kadar büyük ölçüde avantajlar sunar.


Raid Ne İşe Yarar?

Raid, sisteminizin yüksek ölçüde hızlandırılmasına yardımcı olur ve mevcut bir sürücünüzde meydana gelen bir arıza sonucunda verilerinizin yedeklenmesi, depolanması ve sürücülerinizin hızının artırılmasını sağlar.
Kullanıcının kişisel bilgisayarında Raid kullanmak istemesinin asıl amacı performans artırmaktır. Tek bir sürücü olarak kullanılan iki sürücü gibi düşünebilirsiniz. Depolama veya okuma yazma performanslarına artış sağladığı gibi, bu iki sürücüden birisinde arıza meydana gelse bile diğer sürücünüzde verileriniz saklanabilir.


Raid’in Kullanım Amaçları Nelerdir?

Bir sürücü arızası ile karşı karşıya kaldığınız durumda verileriniz yedeklenmesi saatler sürebilir. Raid ise veri kaybı veya kesinti yaşamaksızın birden çok sürücünüzün arızasını giderme konusunda size yardımcı olur.

Mevcut tek bir sürücü yerine birden fazla sürücü yardımıyla okuma ve yazma hızında artış yakalamanıza sebep olur. Kartı önbellek olarak kullandığı için de donanımların yükünü azaltarak performansınızı artırır.

Mevcut sabit disklerinizden birisinin arızalanması ihtimaline karşı olarak, işlemlerin devamlılığını sürdürmek için sunucunuzda Raid kullanmak oldukça önemlidir. Böylelikle sisteminiz güvende kalmış olacaktır.

Raid kart arızaları mekanik sürücülerden (HDD) çok daha düşük olduğundan, arıza süresini ve çeşitli kullanılabilirlik sorunlarını minimum seviyeye indirir. Dolayısıyla kullanıcı çok sık mekanik sorunlar yaşamaz.

Birden fazla sabit diskin kullanılması, depolanması gereken veri hacimlerinde önemli ölçüde artış sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu