Dijital Pazarlama

Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Spam Trafik, web sitenize hiçbir anlam taşımayan URL’ler yönlendiren bir trafiktir. Web sitenize gelen ve giden trafiğin herhangi bir spam olup olmadığını anlamak amacıyla Anaytics üzerinden Kanallar raporuna ulaşarak kolaylıkla tespitini sağlayabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda anlamlı görünen URL’lerden de spam trafiklere maruz kalınabiliyor. Bahsedilen URL adreslerinin spam olup olmadığının kontrolünü sağlamak için Hemen Çıkma Oranı veya Ortalama Oturum Süresi boyutlarından anlamanız gayet mümkündür.

Bu şekilde karşınıza çıkan oturumlar genellikle %95-%100 hemen çıkma oranına sahiptirler. Ayrıca ortalama oturum süreleri de genellikle 1-2 saniye olarak gerçekleşir. Sitenize gelen spam trafiği engellemediğiniz an itibariyle bu durum raporlama yaparak sitenizin performansının olduğundan daha yüksek gösterilmesine sebep olur. Düşük olarak ortalama oturum süresi ve hemen çıkma oranları da sitenizin SEO çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecektir. Sitenizin performansını doğru ölçümlemek ve çeşitli arama motorlarındaki mevcut sıralamanızı daha fazla yükseltmek için öncelikli olarak spam trafiğini engellemeniz gerekmektedir.


Spam Trafiği Nasıl Engellenir?

1-) Hosting hesabınız üzerinden cPanel’e giriş yapınız.

2- cPanel’de “Güvenlik” seçeneğinin altında yer alan “IP Engelleyici” seçeneğine tıklayın.

3- Açılan sayfada yer alan bölüme, trafik kaynağını yazın ve “Ekle” butonuna tıklayın.

Engellemiş olduğunuz trafik kaynaklarını aynı bölümün alt kısımda görüntüleyebilirsiniz. Tüm bu işlemler neticesinde artık tamamen spam trafik engelleme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu