Sunucu

SSD Sunucuların Farkı Nedir?


Bildiğiniz gibi hard disk dediğimiz yapı, herhangi bir enerji veya farklı bir tüketim birimine ihtiyaç duymadan belleklerin saklanabildiği bir hafıza birimidir. Anakart bileşeni diskten alınan verilerin önce Ram’a sonra da hard diske kaydedilmesine olanak sağlar. Bu iki farklı materyalin hızı, doğrudan bütün işlemlerin hızını doğrudan etkilemektedir. Günümüzde ise artık veri kaydı SSD (Solid State Drive) ile manyetik bantlı hard diskler üzerine yazılıyor.

SSD SUNUCUNUN AVANTAJLARI NEDİR?

Bu sunucular, diğer sabit sunuculara nazaran çok daha fazla hızlı veri kaydetmelerinden dolayı, ve bununla birlikte sistemde var olan iş yükünü hafifletmesi sebebiyle, rahat bir çalışma performansına sahip olmakla birlikte daha fazla verim almamızı sağlar. Ayrıca içlerinde bulunan farklı güvenlik yongalarıyla, kullanıcılarına uzun sürede korunmasını sağlayarak verileri daha kaliteli ve özel bir şekilde depolanmasını sağlar.

SSD İLE HDD ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Okuma ve Yazma Hızı Farkları

HDD sunucuların daha yüksek gecikme, okuma ve yazma süreleri olduğundan bu bağlamda daha fazla da performans ve zaman kayıpları bulunmaktadır. SSD sunucuların daha az bileşenlerden oluştuğu için belirtilen performans ve diğer kaynaklarda çok daha fazla verimlidir.


Dayanıklılık Farkları

HDD diskler, en ufak darbe ve hasarlara karşı çok ciddi hasarlar alabilirken, SSD’ler bu konuda çok daha dayanıklı ve korumalıdır. HDD’ler gibi içlerinde hareketli parçalar barındırmadığından bozulması veya kaydedilen verilerin zarar görmesi gibi bir durum söz konusu değildir.


Ses ve Isınma Farkları

HDD diskler, çok fazla ısınmalarıyla bilinirler ve ısınmadan kaynaklı özellikle veri işleme ve depolama söz konusu olduğunda rahatsız edici sesler çıkarabilirler. Bu da can sıkıcı bir durum olabilir. Fakat SSD’ler tabiri caizse bir flash bellek gibi çalışan sistemler diyebiliriz. Enerji tüketiminde ortala 2 ila 5 watt tüketimde olduklarından ısınma ve ses sorunu gibi herhangi bir problemle karşımıza çıkmazlar.

Fiyat Farkları

SSD sunucular HDD’lere nazaran en az kapasitede bile en yüksek okuma, yazma ve kapasiteye sahip olduğundan kesinlikle fiyat ve performans açısından kullanıcılarını memnun ettiğini söyleyebiliriz. Piyasaya ilk çıktığından bu yana fiyatları günden güne makul bir seviyede ilerlediği için kullanıcı kitlesi tarafından olumlu olarak değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu