Sunucu

SSH Nedir?

SSH (Secure Shell) Türkçe dilimizde (Güvenli Protokol) olarak yerini almaktadır. Bu protokol hizmeti güçlü doğrulama seçeneklerinin yanı sıra iki bilgisayar arasında da yüksek şifrelememeye sahip çeşitli yöntemleri barındırır. Güvenli protokol hizmeti olarak bilinen SsH, mevcut bir bilgisayarın kendisinden uzakta olan bir bilgisayar ile arasında güvenli bağlantı kurmasını sağlar. Bu üst düzey güvenlik önlemleri neticesinde Telnet veya FTP gibi korunması çok daha düşük olan dosya transfer protokollerine büyük ölçüde avantaj sağlar.

SSH kullanımında güvenli dosya transferi ve bağlantı paylaşımlarının yanı sıra herhangi bir sebeple meydana gelen çeşitli problemler de uzaktan bağlantı yoluyla anlık olarak çözülebilir. Sistemin ağ yapısı veya kritik derecede önemli olan sistem bileşenleri gibi veriler SSH ile rahatlıkla yönetilebilir. Güvenlik alanında ödün vermeden ve açık kaynak kodlarına sahip olan SSH, aynı zamanda otomatikleştirme sistemine de sahiptir.


SSH Protokolü Nasıl Çalışır?

Mevcut protokolde kullanıcı ve sunucu arasında bir bağlantı oluşturulur. Kullanıcılar SSH sunucusu ile bağlantı kurmayı başlattığında kimlik doğrulaması için bir şifre belirler. Kurulum aşaması bittikten sonra SSH protokolü, kullanıcı ve sunucu arasındaki güvenliği sağlayabilmek adına güçlü ve simetrik şifrelemelerle birlikte hash algoritmaları kullanır. Bu sayede uçtan uca şifrelenmiş güvenli bir platform oluşturulmuş olur.


SSH Şifreleme Teknikleri Nelerdir?

Simetrik Şifreleme: Kullanıcının gönderdiği veriler iletilmeden önce AES (Advanced Encryption Standard) olarak bilinen (Gelişmiş Şifreleme Standardı) anahtarlarıyla şifrelenirler. Kullanıcının sunucuya ulaşım sağlayan verileri yine AES anahtarı ile çözülür. Bu anahtarı bilmeyen bir kullanıcı, komutu veren ve alan makine arasındaki iletişimi göremez. Bu anahtar her oturum açıldığında sıfırlandığı için şifresinin kırılması imkansızdır.

Asimetrik Şifreleme : Bu şifreleme teknolojisinde ise simetrik şifrelemenin tam tersi olan bir durum söz konusudur. Veri gönderimini ve çözümünü sağlayan anahtarlar birbirinden bağımsızdır. Bu iki anahtardan birisi “Public Key” diğeri ise “Private Key” olarak adlandırılır. Bu iki anahtar bir araya geldiğinde ise “Public Private” yapısını oluşturur. Örnek olarak public key ile şifrelenmiş bir dosya, yalnızca private key ile çözülür.

Hashing : Bu yöntemle şifrelenen veriler diğer şifreleme tekniklerinden farklılık gösterir. Bu sistem, verilerin asla çözülmemesi yönünde tasarlanmıştır. Örnek verecek olursak, iletiler tek yönlü şifrelenir ve belirli uzunluktaki kodlarla benzersiz bir ileti oluşur. Bu durum da iletinin yeniden dönmesini imkansızlaştırır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu