Sunucu

Sunucu Lokasyonlarının Site Hızına Olan Etkileri Nelerdir?

Günümüz dünyasında internet hızı ve buna benzer bir çok konuda hız kavramı büyük ölçüde önem taşır. Mevcut durum bu haldeyken yaşadığınız şehir veya ülkenin dışında bir sunucu lokasyonuna sahip olmanız, site hızınız ve bununla beraber farklı teknik sorunlara da yol açabilir.

Yapılan teknik konudaki anket ve araştırmalar şunu gösteriyor ki; sunucu lokasyonu tercihinde kendisinden uzakta farklı bir ülkeden hizmet almayı tercih eden kullanıcıların, yalnızca hız ve teknik konularda değil aynı zamanda yüksel ölçekte güvenlik konusunda da büyük risk taşıdıkları gözlemlenmiştir.


Sunucu Lokasyonun Kullanıcılar Üzerindeki Etkisi

Verilerin arasındaki yol mesafesi ne kadar fazla olursa, bu o web sitesinin görüntülenme zamanını etkiler. Bu doğrultuda kullanıcıların mağdur olmaması sebebiyle, kullanıcılarınız ile web sitenizin barındığı veri merkezi mesafesinin birbirlerine yakın lokasyonlarda olması gerektiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla web sitenizin barındığı veri merkeziyle kullanıcı ve ziyaretçilerinizin bulunduğu yere yakın bir konumda olması, web sitenizin kullanıcılarınız erişiminde çok daha kolay yüklenmesinde büyük ölçüde etkili olacaktır.

Çoğu araştırmalar sunucu lokasyonu ile site hızı arasındaki durumu ölçmek için kullanıcılardan bilgi alırlar. Bu bilgiler neticesinde internet kullanıcılarının %50’sinin bir sitenin 1 saniye gibi bir sürede yüklenmesini istediğini ve 2 saniye üzerinde yükleme yapan internet sitesini kullanan kullanıcıların %45 oranda sayfayı terk ettikleri gözlemlenmiştir. Genel olarak alınan en iyi sonuç ise 0,8 ile 1,5 saniye arasındaki zaman diliminde açılan sayfaların yeterli ölçüde olduğudur.


Sunucu Lokasyonu Hızınızla Doğrudan Orantılıdır

Google, sitelerin 1-2 saniyeden daha uzun bir sürede açılmasını önermediği gibi web sitesi sayfalarının hızlarının tespiti için bir algoritma kullanmaktadır. Dolayısıyla yavaş ve uzun sürede açılmayan web sitelerini etiketlemeyi gerçekleştirir. Buna ise web sitesi sahibinin kariyer ve sayfasının ilerleyişi konusunda ciddi bir imaj sorunu yaratabilir.

Site hızının kullanıcılar açısından büyük öneme sahip olduğu dijital platformda başarılı olmak istiyorsanız ve aynı zamanda veri merkezi olarak yurtdışı lokasyonuna bağlı bir firmada hizmet almayı düşünüyorsanız, bunun sunucu lokasyonuna bağlı olarak sitenizin hızına ve kullanıcılarınızın üzerindeki etkilerinin yüksek boyutlarda olacağını bilmeniz ve bunlar içingerekli önlemleri almanız konusunda hareket etmelisiniz.


SkyVds ile Gücünüze Güç Katın!

Türkiye’nin Sunucu sağlayıcısı olan lider hosting firması SkyVds, son teknoloji sistemlerine uygun donanımı ve sistemleriyle İstanbul Bahçelievler’de bulunan COMNET Veri Merkezi’nde barınmaktadır.

VDS, VPS veya diğer sunucu ihtiyaçlarınız için sitemizde yer alan sizlere uygun hosting paketlerine bakabilir, ihtiyacınız doğrultusunda web siteniz için en uygun olanı seçme doğrultusunda satış ve teknik destek ekibimizşle görüşebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu