HostingSunucu

UPTIME Nedir?

Uptime dediğimiz terim, internet sitelerinde vakit geçiren insanların veya hosting dünyasında yapılan alışverişler sırasında müşteri veya hizmet alan kullanıcıların sıklıkla duyduğu bir kelimedir. Uptime kelimesinin literatürdeki Türkçe karşılığı “Çalışma Süresi”dir. Bu, genelde internet sitelerinin hosting veya buna benzer işleri ile ilgilenildiği zaman karşımıza çıkar.

Çalışan bir sistemin kalitesini ön plana çıkaran uptime, hali hazırda çalışan bir cihazın çalıştığı süreyi saniye ve saat biçiminde aylık ve yıllık periyotlar halinde kaydını tutan bir mekanizmadır. Dolayısıyla bir hosting firmasının uptime oranı ne kadar yüksekse, sunucularında barınan web sitelerinin erişilebilirlik oranı o kadar yüksek olur. Müşterilerin sürekli ve kesintisiz olarak sayfalarına ulaşabildiği bir hizmet oldukça önem taşır. Hosting firmalarının asla karşılaşmak istemeyeceği şey ise “Downtime”dir.

Downtime Nedir?

Downtime kelimesinin ise Türkçe karşılığı “Kesinti” demektir. Bu da uptime ile ters orantılı olan bir durumdur. Hizmetin çalışmadığını ifade eder. Bu da doğrudan orantılı olarak müşteri memnuniyetini olumsuz yönde ciddi boyutlarda etkiler.

Dünya’nın en ileri gelen ve çoğu projeye imzasını atmış öncü hosting firmaları bile bu tarz sorunlar ile karşı karşıya gelebilmektedir. Bakımı yapılmayan sunucular, güvenlik tehditleri, yazılım veya donanım ile alakalı problemler, yangınlar, elektrik kesintileri veya doğal afet gibi örneklendireceğimiz birden fazla durumlar bu şekilde bir kesinti yaşamımıza sebep verebilir.

Uptime Ne İşe Yarar?

Erişim sağlayamadığınız veya ciddi bağlantı problemleri ile karşı karşıya kaldığınız bir internet sitesi hakkındaki görüşleriniz ne olurdu? Büyük olasılıkla ihtiyacınızı farklı bir siteyi kullanarak gidermek isterdiniz. Tam da bu sebeple, bu türdeki web sitelerin bağlantı veya erişim ile ilgili sorunlara sahip olduğu her saniye sitenin kariyeri üzerinde büyük kayıplara yol açmasını sağlar.

Buna ek olarak yaşanan kesinti süreleri, müşteri memnuniyetsizliğine, teknik sorunlara, satış ve pazarlama alanında gerilemeye ve şirketin geleceğini gölgede bırakmaya yol açar.

Bir hosting sağlayıcısı müşterilerini memnun edecek oranda bir uptime oranına sahipse; ki bu oranı %99 olarak bilinmektedir, bu sunucularının performans anlamında oldukça iyi olduğunu gösterir. Saniyelerin bile çok önemli olduğu bir alanda, sorunsuz ve kaliteli müşteri deneyimi sunmak için güvenilirlik ön planda gelir. Bu nedenle uptime oranları göz ardı edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu