Hosting

Veri Merkezi (Data Center) Nedir?

Bilişim sektöründe enformasyon kelimesi; depolama, sorgulama, düzenleme, kaydetme ve özetleme gibi işlemlerin biçimlendirilmiş ve anlamlandırılmış veriler anlamı için kullanılır. Veriler; yapılan ölçümler, analizler, sayımlar, deneyler, çeşitli gözlemler veya araştırmalar sonu elde edilen kaynaklardır. Bir verinin tek başına bir anlamı yoktur. Verilerin işlevselliği ele alınarak bir anlam kazanabilmesi için önce veriler toplanır, sonrasında kendi aralarında gruplar şeklinde ayrılır, elle veya bilgisayar yardımıyla işlenip enformasyona dönüştüğünde ise bir anlam kazanmış olur. Dolayısıyla bu işlemler neticesinde Data Center (Veri Merkezi) meydana gelir.

Veri Merkezi (Data Center) bilgisayar sistemleri yardımıyla mevcut verilerin barındırıldığı bir alandır. Aynı zamanda Veri Merkezinde sunucu veya diğer bir adıyla sistem odası olarak isimlendirilen bu alanlarda, işletmelere, bireysel kullanıcılara, kurum veya kuruluşlara ait bütün sunucu verileri bulunur. Veri Merkezi kendi içerisinde iki farklı kategoride ayrılırlar. Birisi tek bir kuruluşa diğeri ise farklı kuruluşlara hizmet verir.


Özel Veri Merkezi Nedir?

Yalnızca kuruluşu olan şirkete hizmet eder ve o şirketin hizmetlerinde kullanılır. Yalnızca bağlı bulunduğu şirkete veri barındırma hizmeti veren bu merkezde farklı olan hiçbir şirket veya kuruluşa hizmet verilmez.


İnternet Veri Merkezi Nedir?

Özel veri merkezinden farklı olarak üçüncü şahıslara da hizmet verir. Bu merkezler; yer paylaşımı, sunucu barındırma vb. gibi birçok konuda kullanıcı ve müşterilerine hizmet veren hizmet vermeyi amaçlamaktadır.
Veri merkezinde saklanan ve işlenen verinin önemi veya derecesine göre elektrik, mekanik veya güvenlik ile ilgili alanlardaki standartlar değişkenlik gösterirler. Bu nedenle “TIA-942” Data Denter’lar için “Telekomünikasyon Altyapı Standardında” verilerin işleyiş ve derecesine göre sınıflandırmalar yapılmıştır.


Veri Merkezlerinde Sınıflandırma

Tier 1 : Genel anlamda küçük işletmeler için hizmet veren veri merkezidir. Bilgisayar sistemleri, elektrik ile ilgili teknik donanımlar veya mekanik tesisatlar yedeksizdir ve büyük işletmeler için tercih edilmezler.

Tier 2 : Enerji ve soğutma sistemlerinde kısıtlı olarak yedekleme içermektedir. Herhangi bir kesinti meydana geldiğinde yaklaşık 24 saatlik bir enerji kesintisini giderebilecek jeneratör desteği mevcuttur.

Tier 3 : Yedek elektrik şebekelerine sahiptirler ve aynı zamanda yedek enerji ve soğutma sistemleri de mevcuttur. Yedek hizmet sağlayıcılarıyla birlikte 72 saatlik kesintilere karşı yüksek hizmet verirler.

Tier 4 : Tier 3 donanımlarının hepsine sahiptir. Sadece buna ek olarak 96 saatlik kesintilere karşı dayanıklılık anlamıyla farklılık gösterirler. Güvenlik önlemleri açısından Tier 3 ile hemen hemen aynıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu