Sunucu

Veri Tabanı (Database) Nedir?

Database (Database Management System) olarak bilinen sistem, Türkçe dildeki yerini Veri Tabanı olarak alır. İsminden de anlaşılabileceği gibi verilerin belirli bir alanda saklanması anlamına gelmektedir. Günümüzde özel şirketler, devlet kurumları, çeşitli işletmeler ve kuruluşların bilgileri veri tabanı sistemi aracılığıyla saklanmaktadır. Okullar, bankalar, hastaneler, sosyal güvenlik kurumları, nüfus müdürlükleri kayıtları gibi birçok devlet veya özel kurumların insanlara vermiş olduğu hizmetleri olduğundan çok daha hızlı bir hale getirebilmesi için veri tabanı sistemlerini sürekli olarak kullanması çok büyük önem taşımaktadır.


Veri Tabanı Ne İşe Yarar?

Veri Tabanı, karmaşık durumda yer alan bilgilerin işlenmesinde etkili bir rol oynar. Şirketlerin veya kurumların kullanıcı ve müşterilerine ait bilgilerinin sıralı ve düzenli olması gerekir. Örnek olarak bir şirkete kayıtlı olan müşterilerin kişisel bilgileri, adresleri, siparişleri, faturaları, istek ve önerileri gibi birçok farklı anlamda tutulan kayıtlara anlık olarak ulaşılması gerekir. Sadece müşteri ile sınırlı kalmamakla beraber şirketin de çalışanlarına ait bütün bilgilere eksiksiz ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesi, sistemin hızlı ve sorunsuz ilerlemesi için önemlidir.

Bütün bu işlemlere milyonlarca kişinin eklendiğini düşünecek olursak, eğer bir düzen sağlanmamış olursa bütün bilgiler birbirleri ile karışacağından çok büyük problemler yaşanabilir. Kontrol edilmeyen ve düzenli bir şekilde takibi sağlanmayan veriler, şirketleri hem maddi hem de zaman açısından büyük kayıplara uğratır. Tam bu noktada veri tabanı, bütün verileri düzenli bir şekilde saklayan sistemlerin bütünü olarak hizmet verir.


Veri Tabanı Özellikleri Nelerdir?

Veri tabanı sayesinde farklı alanlardaki birçok bilgi özel kataloglar halinde gruplaştırılabilir.
Bilgilere ait kayıtlara yenilerinin eklenmesi, silinmesi, ve düzenlenmesi gibi işlemler yapılabilir.
Her farklı veri için raporlama ve sorgulama tekniklerini yapabilmenize olanak sağlar.
Tüm verilerin yedeklerini oluşturma, saklanabilmesi ve analizlerinin yapılmasını sağlar.
Milyonlarca bilgi içerisinden istediğiniz veriye anlık olarak ulaşabilmenizi sağlar.
Erişim izni seviyeleri sayesinde önemli bilgilerin korunaklı olarak saklanmasında önemlidir.


En Popüler Veri Tabanı Sistemleri Nelerdir?

Veri tabanlarının kullanım durumları ve sunduğu hizmetlere göre ücretli ya da ücretsiz sürümleri bulunmaktadır. Açık kaynak kodlarına sahip programları mevcutken, daha detaylı güvenlik hizmeti almak isteyen şirketler veya devlet kurumları tarafından kullanılan profesyonel sürümleri de vardır. Piyasada en çok kullanılan ve popüler olan uygulamaları ise MS AccesMySQLMsSQL, PostgreSQL, IBM DB2, Oracle‘dir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu