İpuçları

VPS Nedir? Fiyatları Nelerdir?

VPS Nedir? Fiyatları Nelerdir?

İnternet siteleri, çalışabilmek için belirli bir depolama alanına, RAM Belleğe ve bir işlemciye sahip olmak zorundadırlar. Yani kısacası, temel bir bilgisayarın sahip olduğu özelliklere sahip olan bir sisteme sahip olmalıdırlar. Ancak bu şekilde çalışabilirler ve dünyanın her yerinden, her an olarak erişilebilir halde olurlar. İnternet sitelerinin üzerilerinde barındıkları bu sistemler, hosting olarak adlandırılmaktadır.

Fakat hostingler, yalnızca İnternet sitelerini değil, birçok farklı özellikteki uygulamayı, sistem bilgisini de barındırabilir. Bu bakımdan hostingler, oldukça kullanışlı ve birçok kişi tarafından kullanılan sistemlerdir. İnternet siteleri ve çeşitli uygulamaların barındırıldığı bu sistemler, sürekli olarak açıktırlar ve üzerinde barınan verilen her yerden, her an erişilmesine olanak tanırlar. Temelde bir bilgisayar olsalar da, hostingleri normal bilgisayarlardan ayıran en önemli özellikleri, sürekli açık konumda olmalarıdır.

Günümüzde sıklıkla kullanılan iki çeşit host sistemi vardır. Bunlar VPS ve Vds host sistemleridir. Birbirlerine göre farklı avantaj ve dezavantajları olan bu iki sistem, fiziksel ve sanal sunucu olarak ayrılmaktadır. Günümüzde, her iki hosting sistemi de, çoğu kişi tarafından tercih edilmekte ve gerekli yerlerde, verimli olarak kullanılmaktadır. Fakat fiyat/performans olarak daha çok tercih edilen host sistemleri, VPS host sistemleridir. Her iki hosting sistemini de, firmamız üzerinden bütçeniz ve amaçlarınıza göre satın alabilirsiniz.

VPS Nedir?

Vps sistemler, günümüzde sıklıkla kullanılan bir host sistemidir. Üzerlerinde internet sitelerini ve çeşitli uygulama verilerini barındırabilen bu sistemler, farklı özellikler ile donatılmışlardır. Oldukça verimli olan ve VDS sistemlere göre çok daha uygun fiyatlı olan bu sistemler, aslında sanal olarak var olmaktadır. VDS, yani fiziksel olan bir sunucunun, belirli yöntemler ile ayrıştırılması ve sektörlere ayrılmasıyla oluşturulan VPS hostingler, sanal olarak hizmet verirler. Bu bakımdan bir VDS sunucu, birçok VPS sunucuya dönüştürülebilir ve birçok nokta da çok daha verimli şekilde hizmet verebilir.

Ayrıca VPS sistemler, kendi fiziksel bellek, depolama alanı ve işlemcilerine sahip değillerdir. Sanal oldukları için, fiziksel sunucunun ayrıştırılması sırasında atanan miktarlarda belleğe, depolama alanına ve işlemci kapasitesine sahiplerdir. Bu yüzden işlem yetenekleri ve depolama yetenekleri, belirli noktalarda sınırlıdır. Fakat çoğu özelliği ile VPS sunucular, çok daha avantajlı, verimli ve kullanıcı dostu sistemlerdir. Eğer sizde kendiniz için bir sanal sunucu, yani VPS arıyorsanız, firmamız ile iletişime geçerek en doğru ve en verimli VPS sunucu sistemini satın alabilirsiniz.

VPS Ne İşe Yarar?

VPS, yani sanal sunucular, içerilerinde İnternet sitelerini ve belirli uygulamalara ait bilgileri depolayabilen ve sürekli olarak her yerden erişilebilen sistemlerdir. Sürekli olarak açık tutulan ve geniş çapta hizmet veren bu sistemler, fiziksel olarak değil, sanal olarak hizmet vermektedirler. Kendi fiziksel işlemcisi, belleği ve depolama alanı bulunmayan bu sistemler, bunların tamamına sanal olarak sahiptir ve bu sayede birçok hizmeti kolaylıkla verebilmektedir. Aslında, kaynak paylaşımlı olarak çalışan bu sistemler, kullandığınız taktirde, size atanmış olan özellikleri kullanır.

Aksi taktirde size atanan özellikler, başka bir kişi tarafından da kullanılabilir ve bu bazı noktalarda size sıkıntılar yaşatabilir. Fakat bunlara rağmen bu sistemler, birçok alanda kullanılmakta ve çoğu nokta da farklı işlere yaramaktadır. VPS, yani sanal sunucuları kullanabileceğiniz en temel alan İnternet siteleridir. Firmamız üzerinden satın alacağınız bir VPS hizmeti üzerine, İnternet sitenizi veya İnternet sitelerinizi kurabilir ve onları bütün dünyadan erişilebilir kılabilirsiniz. Yalnızca İnternet sitesi veya siteleri değil, çeşitli uygulamalarınız için depolama alanı olarak kullanabilir veya belirli eklemeler ile farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

VPS Fiyatları

VPS, yani sanal sunucu sistemleri, dünya üzerinde çıktığından bu yana birçok firma tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Farklı avantajlar ve ücretlendirme tarifeleriyle sizlere sunduğumuz bu sistemler, çeşitli özellik ve donanımlara sahiplerdir. Aslında yazılımsal olarak var olan bu sistemler, kullanıcısına çeşitli avantajlar sağlamakta, fakat bazı noktalarda bu avantajları yetersiz kalmaktadır. Ortalama olarak aylık, 3 aylık veya senelik paketler ile hizmet veren firmamız, özel durumlar dışında kullanıcılarına, kullanım periyotlarına göre indirimler sağlamaktadır. Eğer sizde İnternet siteniz için uygun bir VPS Hosting sistemi arıyorsanız, firmamız ile iletişime geçebilir ve kendiniz için en uygun VPS hosting sistemini satın alabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinde yer alan VPS Hosting paketlerine göz atabilir ve aralarından bütçe ve amacınıza uygun olanını seçerek, kolaylıkla satın alabilirsiniz.

VPS ile Hosting Arasındaki Farklar

VPS, yani sanal sunucular ile VDS yani fiziksel sunucular arasında büyük farklar yer alıyor. Bu farkların en başındaysa, VDS sunucuların fiziksel, VPS sunucuların ise sanal olarak hizmet vermesi geliyor. VDS, yani fiziksel sunucular kendi işlemcilerine, kendi Ram belleklerine ve kendi depolama alanlarına sahipken, VPS sunucularsa, bunlara sanal olarak sahip oluyor. Yani VDS sunucularda kullanıcıya atanan RAM bellek miktarı, depolama alanı ve işlemci kapasitesi, yine aynı kullanıcıya tamamıyla ait oluyor ve kullansa da kullanmasa da sadece kendisi için hazırda bekletiliyor.

VPS sunucularda ise, birden fazla kullanıcı aynı RAM belleği, aynı depolama alanını ve aynı işlemciyi kullanıyor. Yani bir kullanıcı VPS bir host hizmeti satın aldığında, kendisine verilen depolama alanı, bellek kapasitesi ve işlemci kapasitesinin sadece kullandığı kısmı kendisine ait oluyor. Kullanmadığı kısımsa, diğer kullanıcıların kullanımı için hazırda bekletiliyor ve bu bazı noktalarda sistemin donmasına, yavaşlamasına veya nadir de olsa çökmesine sebep oluyor. Yani sanal sunucular, birçok kişi tarafından ortak olarak kullanılıyor ve bazı durumlarda yaşanabilecek yoğunluklar, sistemde sıkıntılara sebebiyet verebiliyor. Ama fiyat ve performans açısında, fiziksel sunuculara nazaran çok daha verimli hizmet veriyorlar ve çoğu durumda çok daha avantajlı bir konumda oluyorlar.

VPS Özellikleri Nelerdir?

VPS, yani sanal olarak çalışan sistemler, herhangi bir fiziksel sunucunun (VDS), belirli yöntemler ile sektörlere ayrılmasıyla oluşturulurlar. Bu sistemler, fiziksel sunucular kadar yüksek özelliklere sahip olamasalar da çoğu durumda daha verimli çalışabilirler ve aynı anda birçok kullanıcı tarafından kullanılabilirler. Bu sayede VPS hosting sistemleri, hem daha uygun fiyatlar ile kullanılabilir, hem de daha yüksek verim sağlayabilirler. Genel olarak özellik bakımından pek yüksek olmayan bu sistemler, belirli bir sunucuya ait Ram belleğe, işlemciye ve depolama alanına erişebilirler.

Yanı kullanıcıya büyük miktarda bir kullanım alanı sunulsa da bu alan diğer kullanıcılar ile paylaşılmaktadır. Bu durum her ne kadar verimli olsa da, bazı noktalarda problemlere yol açabilmektedir. Fakat VPS hosting sistemleri, birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve günümüz dünyasına sıklıkla rastlanılmaktadır. Ayrıca firmamızda hizmet göstermekte olan VPS sunucu sistemleri, HDD yerine SSD diskler kullanılmaktadır.

HDD disk sistemlerinin kullanıldığı sunucular kısmen daha yavaş ve kısıtlı işlem yeteneğine sahip olurken, SSD disk sisteminin kullanıldığı sunucular çok daha yüksek hızlı ve geniş işlem yeteneğine sahip olmaktadır. Bu yüzden SSD kullanılan sistemler çok daha verimli ve hızlı olurlar. Sizde hızlı, güvenilir ve kaliteli bir VPS hosting arıyorsanız, firmamızın İnternet sitesini ziyaret ederek, VPS paketlerimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu