Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?
27 Eylül 2019

Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?

Pek çok kişi zaman geçtikçe internet üzerinde çok daha fazla zaman geçirmek zorunda olduğunun farkındadır. Şayet bir internet siteniz varsa ve sitenize giriş yapan kullanıcı sayısı da fazlaysa, paylaşımlı sunucular sizin ihtiyacınızı karşılamayabilir. Bunu herhangi bir web sitesi için konuşmak gerekirse, site sürekli hedef kitlesini büyüttüğü için paylaşımlı sunucular beklentiyi sağlamayacaktır. Bunun için de kişiler daha kaliteli bir hizmet alabilmek için ya da daha fazla alana sahip olmak için sunucu kiralayabilirler. Bu sunucular, içinde olan verilerin kişilere online bir şekilde iletilmesine olanak tanır. Aynı zamanda hem bilgi teknolojilerinin hem de internet servis sağlayıcılarının temelini meydana getiren en mühim altyapı unsurlarından biridir. Firmamız bu konuda tüm müşterilerimize tam anlamıyla destek sağlamaktadır.

Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?

Dedicated Nedir?

Dedicated sunucu, dilimize göre paylaşımsız ya da fiziksel sunucu şeklindir. Bu internet sunucusunun kaynakları sadece tek bir kişiye ya da bir firmaya verilmiş olabilir. Dedicated sunucu, tamamen kendi şirket ya da bireysel olarak gereksinimleriniz doğrultusunda kiralanan veya satın alınan bir sunucudur. Bu sunucular, bazı durumlarda yüksek oranda veri güvenliğinin istendiği zamanlarda bazı büyük şirketler ve kuruluşlar tarafından kullanılabilir. Dedicated sunucular, internet sitenizde olması istenilen her unsuru bünyesinde barındırırlar. Yine hosting sağlayıcısı sadece tek bir internet sitesi veya kullanıcı adına makine kiralayacaktır ve kişinin taleplerine göre şekillenen birden çok internet sitesi bulunabilir.

Dedicated Ne İşe Yarar?

Eğer internet siteniz, dedicated sunucuların değil de paylaşımlı sunucu üzerinde bulunuyorsa web sitenize gelen ziyaretçi sayısı yükseldikçe, kullanıcılara ayrılan kaynaklar üzerindeki yük de oransal olarak yükselmeye başlar. Doğal olarak fazla trafik ve kaynak ihtiyacı duyan internet sitesiniz, olduğunuz paylaşımlı sunucuyu yavaş yavaş zorlamaya başlar. Bu durum da hem siteyi hem de kullanılan sunucuyu paylaşan başka siteleri yavaşlatmaya başlatacaktır. Kimi durumlarda çalışamaz hale bile gelebilecektir. Yine örnek vermek gerekirse internet siteniz çok fazla takipçi çekmese bile böyle yüksek ziyaretçi alan yakınlarınızdan ötürü sizin sitenizde de dolaylı olarak performans sıkıntıları olabilir.

Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?

Paylaşımlı sunucular çok daha uygun olmasına karşı bu gibi pek çok sorunları da beraberinde getirir. İşte bunun için dedicated sunucular diğer sunuculara göre işlerinizin yüksek kaynak gereksinimlerine daha uygundur. Ayrıca performans kaybıyla karşılaşmadan güçlü bir altyapıya sahip olmanıza olanak da tanıyacaktır. Dedicated sunucu bir veri merkezi içinden kurum içi veya harici bir şekilde düzenlenebilir. Bu sunucular web sitelerinin kaynak kullanımları ya da trafik kotaları yüksek seviyede bulunan ve site içerisinde çok fazla veri ve görsel olan işletmeler tavsiye edilir. Bu sayede kendilerine ait olan sunucuları olduğu için sunucunun ihtiyaçları doğrultusunda arzu edildiği gibi benzer durumlara adapte edilebilir.

Dedicated Fiyatları

Firmamız bu konuda piyasadaki fiyatlar doğrultusunda bir fiyat tablosuyla siz değerli müşterilerimize hizmet veriyor. Daha öncede belirtildiği üzere paylaşımlı sunucularla kıyaslandığı takdirde dedicated sunucular biraz da maliyetli olabiliyor. Ancak fiyat performans olarak değerlendirilirse de bu sunucular, yüksek performans ve oldukça güçlü bir altyapı imkanı veriyor. Bunun için de günümüzde bu sunuculara olan talep günden güne artış gösteriyor. Müşterilerimiz hizmetimizden memnun kaldığı için sürekli olarak hedef kitlemizde artış meydana gelmektedir. Sizler de böyle bir hizmet almak isterseniz internet adresimize gelerek hem fiyatlarımıza hem de sunucu özelliklerine detaylı bir şekilde göz atabilirsiniz. Ya da sitemizde yer alan canlı destek hizmetinden ve mail, telefon gibi diğer iletişim adreslerimizi kullanarak bizden detaylı bilgi alabilir veya hizmet talebi oluşturabilirsiniz.

Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?

Fiziksel Sunucu Nedir?

Fiziksel sunuculara genel olarak bakıldığında, sanal sunuculardan daha farklı yönde olan bir çalışma prensibi vardır. Hiçbir şekilde donanım paylaşımına gerek olmadan özel sunucu satışı gerçekleştiren şirketlerden direkt olarak kiralanabilen sunucu türüdür. Bu tarz sunucuların hepsi hosting şirketleri ile yönetilen donanımlar aracılığı ile kullanıcılara ulaştırılır.

Sunucuya bağlı olan web sitelerinin sayısının çoğalması kimi zaman küçük de olsa sorunlar meydana gelmesine neden olabilir. Böyle zamanlarda kişiler anlaşılan Hosting firması ile hemen irtibat kurmalıdır. İlerleyen zamanlarda daha kaliteli bir fiziksel sunucu hizmeti alması tavsiye edilir. Fiziksel sunucu hizmeti sağlayan firmamız kullanıcılara donanım alternatiflerini ve kiralama fiyatlarını en iyi şekilde sunar. Böylece işinize tam anlamıyla yarayacak olan donanıma kavuşmuş olursunuz.

Windows VDS Nedir?

VDS, ana sunucunun donanımsal bir şekilde parçalara ayrılmasıyla meydana getirilir. Bu şekilde elde edilen VDS’ler, birbirinden bağımsız olacak şekilde birer küçük sunucu görevini görürler. Bu VDS’lerin her biri farklı işletim sistemine sahip durumda olabilir. Yine her birinin kaynak kullanımı da farklı olabilir. Buna ayrılan işlemci ve ram kullanıcı dışındaki herhangi bir kişi tarafından kullanılmaz. Bunun için Windows VDS’leri birbirlerini olumsuz olarak da etkisi altına almaz. Örnek vermek gerekirse çok fazla bir şekilde kaynak kullanımı gerçekleştiren ya da saldırı alan bir sunucu, diğerlerini etkilemeyecektir. Sistem olarak çalışma biçimi fiziksel kiralık sunucularda farklı değildir. Yine burada kernel güncellemesi gibi farklı farklı işlemler yapılabilir.

Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?

Dedicated Server Satın Al

Firmamız SkyVDS, siz değerli müşterilerimiz için uygun olan sunucuları sizlere ulaştırmak için hizmet vermeye devam ediyor. Pek çok kişi sektörde yer alan farklı firmalardan destek alıp, ardından memnun kalmadıkları için bizlere ulaşarak kaliteli hizmetin nasıl verilmesi gerektiği konusunda tecrübe sahibi olmuşlardır. Firmamız kurulduğu günden beri kalitesinden ödün vermeden, en güncel teknolojiyi kullanarak performans bakımından güçlü donanım ve altyapıyı sizlere sağlamaya devam ediyor. Firmamızın verdiği hizmetlerden biri olan dedicated server için sitemize bakabilir, bir seçim yapabilirsiniz.

Dedicated Server Kiralama

Dedicated server kiralama hizmetimizden faydalandığınız takdirde sizleri pek çok olumlu durum bekliyor olacak. Bunlardan biri kesinlikle daha hızlı olmasıdır. Yani kullanıcıların uygulamaları ve internet sitelerindeki diğer kategoride yer alan uygulamalarla kaynaklar için hiçbir rekabete girmeden sunucudaki bütün kaynakları kullanabilirler. Yine kiralama hizmeti ile birlikte web siteleriniz ve içerikleriniz bir genel bulut haricinde olduğu için daha iyi bir güvenlik tedbiri alınmış olur. Bunun için de ne programlarınıza ne de internet sitelerinize olası bir saldırı gerçekleşme ihtimali düşer. Aynı zamanda bu sunucuyu kiraladığınız takdirde dilediğiniz gibi kurulumunu yapma özgürlüğüne de sahipsiniz.

Dedicated Nedir? Ne İşe Yarar?

Dedicated Sunucu Özellikleri

Dedicated sunucuya sahip olan kişiler sunucunun bütün depolama alanına da otomatik olarak sahip olmuş olur. Bu durum da ileride saklama ve barındırma alanı konusunda yaşanacak olan problemlerin engellenmesini sağlar. Tercih edilen dedicated sunucunun saklama bölümünü tamamen kendi istediğiniz biçimde kullanabilirsiniz.

Dedicated sunucular diğer sunuculara göre kıyaslandığında sistemsel olarak daha kararlı ve sabit olduğu için performans bakımından da daha kaliteli bir süreç sunar. Veri güvenliği açısından analiz edildiğinde ise dedicated sunucular özelikle şirketlerin kullanımı için çok daha güvenli olduğu söylenmektedir. Eğer kullanıcılar yönetim gibi önemli işlemleri internet servis sağlayıcısının gerçekleştirmesini istemiyorsa, sunucunun kullanıcı ismi ve şifre gibi verileri o kişiden başka kimsede olmayacaktır.

 

Leave a Comment