Duyurular

Son haber ve duyuruları görün

Saturday, January 18, 2020

https://www.skyvds.com/resimler/blog/1.jpg

   13 Kasım 2019

 

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir içerik dağıtım ağı olan Cloudflare, DDoS koruması, internet güvenliği ve alan adı sunucusu hizmetleri gibi birçok hizmet sağlayan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket. Merkezi San Francisco’da bulunan Cloudflare’in hizmetleri ters vekil sunucusu mantığıyla çalışarak, ziyaretçi ile barındırma hizmetleri arasında yer alır. Vekil sunucu, internete erişim sırasında kullanılan ara sunucuya verilen isimdir.

Örneğin bir ağ sayfasına erişim esnasında güncel olarak kullandığınız tarayıcı vekil sunucuya bağlanır ve hangi sayfaya ulaşmak istediğini söyler. Vekil sunucu gerekli ise o ağa bağlanır, içeriği alır ve tarayıcıya gönderir. Ters vekil sunucusu ise bilgisayar ağlarında bir veya birden fazla sunucudan istemci adına kaynakları alan bir vekil sunucu türüdür.

Cloudflare Nedir?

Cloudflare, DNS yönetiminizi kolaylaştırmayı amaçlayan ve CDN hizmeti ile birlikte belirli bir seviyede güvenlik hizmeti sunan bir bulut servisidir. Cloudflare’in amacı internetinizi tam olarak güvenli bir şekilde dolaşabilmenizi sağlamakla beraber, internet güvenliğinizi kendinizin kontrol etmenizi sağlamaktadır. Cloudflare güvenlik açısından fayda sağladığı kadar internetinizin hızı açısından da yarar sağlamaktadır. Cloudflare basit olarak söylemek gerekirse proxy hizmetlerini kurumsallaştırıp hizmet veren bir şirkettir.

Oluşturulma ve çalışma mantığı olarak herhangi bir proxy servisine benzeyen bu sistem sitenize giriş yapmak isteyen tüm ziyaretçileri önce güvenlik kontrolüne tabi tutuyor, sonra cache var mı diye kontrol ediyor ve buna göre işlem gerçekleştiriyor. Eğer Cloudflare ziyaretçinin herhangi bir sorun teşkil ettiğini düşünürse, kişi sunucunuza yansıtılmıyor. Bu da basit olarak söylemek gerekirse bazı saldırıların gerçekleşmesini önlüyor.

Aynı zamanda Cloudflare kullanım paneline girip istediğiniz IP, ülke veya kişiyi engelleyip, o IP adresinin, kişinin, hatta ülke kullanıcılarının ağınıza katılmasına izin vermeyebilirsiniz. Tüm yazılım programları ile yazılmış bu sistem, günümüzde pek çok kullanıcı tarafından kullanılmakta.

Bunlarla kalmayıp, önbellek (cache) tutarak site ziyaretlerinizde daha az sorgu yapılmasını ve dosya indirilmesini sağlar. Bu sayede internet bağlantınızdan tasarruf edebilir ve daha az trafik yaşanmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yine cache özelliği ile sayfa üzerinde yaptığınız hareketlerin hızını %30 civarında arttıracaktır.

Cloudflare Ücretli midir?

Cloudflare’in hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Fakat her gün ddos saldırısı, sql veya spam gibi saldırılar altında değilseniz ücretsiz versiyonu internetinizi düzene sokmak ve güvende tutmak için yeter de artar. Ücretsiz olmasından dolayı Cloudflare’i tüm site sahipleri kullanabilir.

Cloudflare üzerinde aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kaç kullanıcının bot, kaç kullanıcının gerçek kişi olduğunu görebilir, dilerseniz bunları engelleyebilir veya hücreye alabilirsiniz. Ücretsiz Cloudflare ile size sağladığı güvenlikle beraber kullanım paneli üzerinden tüm bu durumları değerlendirebilir ve kullanıcı engelleme işlemleri yapabilirsiniz. Aşağıdaki listede tüm Cloudflare ürünlerinin içerdiği ekstra özellikler ve tümünün barındırdığı uygulamaları görebilirsiniz.

 • Free Website Özellikleri

1) Temel Güvenlik Koruması

2) Hızlı Web Sitesi Performansı

3) SSL (Sınırlı Tarayıcılar)

4) Her zaman çevrimiçi

 • Pro Website Özellikleri

1) Web Uygulama Güvenlik Duvarı (WAF)

2) Resim ve Mobil Optimizasyon

3) SSL (Tüm Tarayıcılar)

4) Özelleştirilebilir Hata Sayfaları

 • Business Website Özellikleri

1) % 100 Uptime Garanti

2) Gelişmiş DDoS Güvenliği

3) Railgun Web Optimizasyonu

4) SSL Özel Sertifikaları

 • Enterprice Website Özellikleri

1) Günlük Erişimi

2) Hesap Yöneticisi

3) 7 gün ve 24 saat telefon desteği, size özel atanmış 1 adet mühendis.

4) Çoklu Kullanıcı Erişimi

Cloudflare Nasıl Kurulur?

Cloudflare programını kurmadan önce üye olmanız gerekmektedir. Cloudflare’in web sitesinden kolaylıkla üye olabilirsiniz. Üye olma işleminin ardından tekrar oturum açmanızı isteyecek. Kayıt olurken girdiğiniz giriş bilgilerinizi tekrar girerek oturum açabilirsiniz. Daha sonra takip eden şu işlemleri izlemeniz gerekmektedir.

 • Cloudflare programının ekranına giriş yaptığınızda karşınıza çıkan panel üzerinden “+Addsite” butonuna tıklayınız. Tıklamanızın ardından Cloudflare sizi “Add Websites” sayfasına yönlendirecektir. Buraya Cloudflare’i kullanmak istediğiniz sitenizi URL formatında girmeniz gerekmektedir. Sitenizin URL’sini girdikten sonra “Begin Scan” butonuna tıklayınız. Cloudflare sitenizin DNS sunucularına ve izin verilen dosyalara erişim sağlamak için kısa süreli bir tarama işlemi gerçekleştirecektir.
 • Tarama işlemi bittikten sonra “Continue Setup” yazan butona tıklayınız. A, AAAA, TXT, MX, SPF ve CNAME kayıtları, Cloudflare sistemi ile kontrol edilebilir. Bu formu kullanarak daha fazla kayıt ekleyebilirsiniz. Cloudflare’ı aktif ve pasif hale getirmek için yine bu kayıtların yanında bulunan bulutlara basarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cloudflare’e başlamadan önce bir kere daha sunucularınızı kontrol etmenizi isteyecektir. Kontrollerinizi yapıp gönül rahatlığı ile ilerleyebilirsiniz. Verileriniz zaten otomatik olarak sunucunuzdan gelmektedir fakat yine de bir göz gezdirmeniz herhangi bir olası hata problemini ortadan kaldıracaktır.
 • Devam ettiğinizde Cloudflare ödeme planları karşınıza gelecek. Yukarıda özellikleri verilen Free Website, Pro Website, Business Website ve Enterprice Website, hangi yazılımı tercih edecekseniz burada ödeme planlarında tercih etmeniz gerekmektedir. Free Website ödeme planını seçtiğiniz takdirde DNS ayarlarını gerçekleştirdikten sonra edineceğiniz uygulamalar ve panelinizi şu şekilde kullanacaksınız;

1) Cloudflare Speed

Sitenizin performans ayarlarınızı yöneteceğiniz kısım burası oluyor. Aslında tüm iş burada bitiyor sayılır, neticesinde performans ayarları dışındaki içerikler manuel olarak da gerçekleştirebileceğiniz içerikler.

2) Auto Minify

Web sitenizdeki kaynak kodun dosya boyutunu azaltmak için bu bölümü kullanabilirsiniz. JavaScript, CSS ve HTML kutucuklarını işaretlemeniz sizin için gerekli sıkıştırmayı yaparak, hatırı sayılır düzeyde sitenizi hızlandıracaktır.

3) Railgun

Dinamik içeriğin yayınlanmasını buradan hızlandırabilirsiniz.

4) Enable Accelerated Mobile Links

AMP kullanıyorsanız eğer, ‘Hızlandırılmış Mobil Bağlantılar’ı etkinleştirin. AMP kullanımı web sitenizin mobil cihazlar üzerinden kullanımını rahatlıkla en az 3 kat daha hızlı hale getirecektir. Bu seçeneğin etkinleştirilmesi alanınızın tamamı için geçerlidir. Alternatif olarak, açılır menü üzerinden tüm alt alanların için etkinleştirebilirsiniz.

5) Brotli

Brotli sıkıştırmasını uygulayarak da yine, ziyaretçinizin HTTPS trafiğini ve sayfa yükleme sürelerini hızlandırabilirsiniz.

6) Mirage

Ağ bağlantılarının yavaş olduğu mobil cihazlarda resim içeren sayfalarınızın yüklenme süresini arttırabilirsiniz. (Ücretli plan seçeneğidir)

7) Rocket Loader

JavaScript yazılımını kullanan veya içeren sayfaların yüklenme hızını kolaylıkla arttırabilirsiniz.

8) Mobile Redirect

Mobil cihaz ile sitenize giriş yapmaya çalışan kullanıcıları, yalnızca mobil cihazlar için tasarlayacağınız, optimize edilmiş bir siteye gönderebilirsiniz. Böylelikle mobil cihaz kullanıcıları da sitenize kolaylıkla erişim sağlayabilecektir.

9) Prefetching URL’s From HTTP Headers

Cloudflare, ön ekleme HTTP üst bilgisinde bulunan URL’lerin tamamını önünüze getirir.

Yukarıdaki işlemlerinizi gerçekleştirirken alacağınız ‘Nameserver değiştirme işleminiz tamamlandı’ ve yeşil tik işlemi başarıyla gerçekleştirdiğinizi göstermektedir. Az önce bahsettiğim ve uygulamalardan da anlaşılabileceği üzere Free Website ödeme planı ücretsiz olup, ihtiyacınız olan bütün içeriğe sahiptir. Eğer daha fazlasına ihtiyacınız olduğunuzu düşünüyorsanız diğer 3 ödeme planından birini, ek özellikler ile birlikte tercih edebilirsiniz.

Cloudflare DNS Ayarları

Cloudflare kurulumunda ödeme planlarına geldikten sonra, ödeme seçeneğinizi işaretlemenin ardından DNS ayarları karşınıza gelecek. DNS ayarlarınızı, hiçbir maddeyi atlamadan aşağıdaki gibi düzenleyebilirsiniz;

 • İlk olarak ‘DNS Yönet’e tıklayın.
 • Cloudflare’in sizlere vermiş olduğu nameserverları sıra ile yer değiştirin.
 • Yeni nameserver tipini seçin.
 • Varsayılan çubuğa tıklayıp, özel butonunu seçin.
 • Daha sonrasında ‘Kaydet’ butonuna basın.
 • Nameserver tipini seçin ve tekrardan Cloudflare kullanım paneline dönün. Sunucuları değiştirme işlemini tamamladıktan sonra ‘Continue’yi işaretleyin. Bu aşamadan sonra kontrol süreci olacağı için bir süre bekleyeceksinizdir ancak sonrasında işleminiz tamamlanır.

Powered by WHMCompleteSolution